“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

10.000 KİTAPLA TORONTO’DA OLUŞTURULAN EDEBİYAT NEHRİ

Toronto’da yapılan sanat projeleri Nuit Blanche kapsamında anonim İspanyol Luzinterruptus topluluğu “Literature vs. Traffic” (Edebiyat vs. Trafik) işleri ile şehrin en işlek caddelerinden birini kapatıp 10,000 kitapla doldurdu. Daha önce Madrid, New York ve Melbourne’de yaptıkları bu proje, trafikle doldurulmuş şehir anayollarının tıkanmış olmasını yorumluyor. Bir gecelik de olsa caddenin yazılı kelimelerle dolmasına ve yeniden şehre araçsız alan verilmesini sağlıyor. Topluluğun yaptığı düşündürücü işlerin tipik bir göstergesi olarak çevrecilik teması işleniyor. Her kitaba yansıtılmış küçük ışıklar parıldama efekti yaparak kitaplardan sıçrayıp yazımsal bir edebi oluşturuyor.

luzinterruptus-elmaaltshift-thumb

Salvation Army‘nin bağışladığı kitaplarla 50 gönüllü hiç durmadan 12 gün boyunca çalışarak Toronto’nun merkezindeki Hagerman Caddesi’ni edebiyat parçalarıyla kapladı. Topluluk websitesinden yaptığı açıklamada: “Genelde hız, kirlilik ve gürültüye ayrılmış olan şehir alanları bir geceliğine sessiz, sakin ve birlikte yaşanabilen hale geliyor ve belirsiz ışıklandırmayla kitap sayfalarından yumuşak bir ışık yayılıyor” dedi.

luzinterruptus-elmaaltshift-8

İzleyicilerden sanat eserine katılması ve kitapları almaları istenmiş ve 10 saat içinde tüm kitaplar tükenmiş. Şehir ve trafikle ilgili önerileri dışında bu proje, her şeyin dijitalde yürüdüğü bu dönemde basılı kitapların değerini yeniden gösteriyor. Fiziksel materyale bakıp tercih ettikleri kitabı seçerek, sokağa atılmış kitaplar yeni sahipleri tarafından kazanılmış oldu.

luzinterruptus-elmaaltshift-7

luzinterruptus-elmaaltshift-6

luzinterruptus-elmaaltshift-5

luzinterruptus-elmaaltshift-4

luzinterruptus-elmaaltshift-3

luzinterruptus-elmaaltshift-1

luzinterruptus-elmaaltshift-2

via