52nd Grammy Awards – ‘We’re all fans’

Per, Şub 4, 2010

Digital Campaign, Digital Media

Grammy Ödülleri töreninin organizasyonundan sorumlu olan Recording Academy, 52. Grammy ödüllerinin tanıtımı için ‘We’re all fans’ kampanyası ile sosyal medyadan destek aldı. Kampanyanın ana platformlarından biri olan ve TBWA\Chiat\Day tarafından hazırlanan “We’re all fans” internet sitesi, Twitter, Facebook, YouTube ve Flickr’dan doğrudan alınan anlık içerikler ile oluşturuldu. Kampanyaya katılan 16 Grammy adayı sanatçıya ait olan bu içerikler, sanatçıların mozaiklerinin oluşturulması için kullanıldı. Grammy hayranlarına fotoğraf yükleyerek mozaiğin bir parçası olma ve kampanya dahil olma fırsatı verildi.

CBS broadcast the 52nd annual Grammy Awards on December 31th. This year, Recording Academy, responsible for the organisation of the grand event, embraced social media in their efforts to promote the Grammys. In order to do so, they launched the campaign “We’re all fans” to engage and involve fans.


Evlerinde töreni izleyen Grammy hayranlarının CBS.com’dan Bon Jovi’nin çalacağı bir sonraki şarkıyı belirlemesi sağlanarak törenin gidişatını etkileme şansı da verildi. Recording Academy, tören boyunca Facebook fan page ve Twitter üzerinden yapılan anlık duyurular ile hayranlarını bilgilendirdi. Grammy ödüllerinin tahmin edildiği bir iPhone uygulaması da sunularak, eğlenceli bilgiler ve daha önceki Grammy ödüllerinden görüntüler de verildi.

One of the central parts of the campaign was the platform We Are All Fans, which was created by TBWA\Chiat\Day. The website consisted entirely of content taken directly from Twitter, Facebook, YouTube and Flickr on one of the 16 artists involved in the campaign. All element contributed to a mosaic of the artists. Fans were given the opportunity to become part of the campaign by uploading a picture to become part of the mosaic. But the organisation did more to involve the fans. Everyone watching the event from home was given the power to influence the course of the show. Up until the Bon Jovi performance, people could vote at CBS.com for which song the band should play, just minutes later.


Internetin TV’yi öldüreceğinin düşünüldüğü günümüzde Recording Academy’nin sosyal medyayı bu derece başarılı kullanması ise 25,8 milyon izleyici ile rating’lerin geçen seneye oranla %35 artması ve 2004 yılından beri en çok izlenen Grammy Ödülleri töreni olmasını sağladı. 2009 Emmy Ödüllerine konuk olan Dr.Horrible’dan sonra Grammy Ödül töreni için yapılan bu işbirliği, TV ve internetin birbirlerinden güç almalarının ilk adımı sayılabilir.

The ratings went up 35% compared to last year, to an average of 25,8 million viewers. This made it the best-watched Grammy event since 2004.
During the show, the Recording Academy provided the fans with live updates throughout the show via both their Facebook fan page and Twitter feeds, keeping everyone constantly up to date:


via

This post was written by:

- who has written 5833 posts on Elma+Alt+Shift | Inspiration House.


Contact the author

Trackbacks/Pingbacks

  1. 2010 Webby Awards | webdunyam.net - 07. May, 2010

    [...] 52nd Grammy Awards – ‘We’re all fans’ Grammy Ödülleri töreninin organizasyonundan sorumlu olan Recording Academy, 52…. [...]

Leave a Reply

Additional comments powered by BackType