“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

AKLINIZI KAÇIRTACAK FOTOĞRAF PROJESİ

Bir sabah uyandınız. Hiç vakit kaybetmeden elinizi telefonunuza attınız. Siz uyurken sosyal medyada ne kaçırdığınıza bakmak için hızlıca Instagram logosuna dokundunuz. Birkaç saniye geçtikten sonra bir baktınız, a-ah o da ne? Selfie çeken tek bir insanoğlu kalmamış mı çevrenizde?

Processed with VSCOcam with c7 preset

Ne yapardınız, aklınızı kaçırır mıydınız? Pek çok “aklını kaçıran” hikayesi duymuşuzdur. Ama sanırım size anlatacağım bu güne kadar ki en yaratıcı, en kitlesel “aklını kaçırma” hikayesi.

Processed with VSCO with c8 preset

Hikayenin ana kahramanı İtalyan tasarımcı Giuseppe Pepe. Bir gün Ses Salines’ta (Ibiza’nın ünlü kumsalı) güneşlenirken birkaç kıza takılıyor gözü. Kızlar, ellerinde oval bir ayna tutup yüzlerine vuran güneş ışınlarının aynadaki yansımalarıyla kendi aralarında eğleniyorlar. O an bu görüntü Guiseppe’ye hayli absürt görünüyor ve vücutlarında kafaları olmasaydı nasıl görünürlerdi diye düşünürken buluyor kendini.

Giuseppe Pepe-elmaaltshift-8

Hızlıca aklındaki soruya bulabileceği cevapları araştırıyor. Fotoğrafın odağını değiştiriyor; insanların görünen surat ve baş kısımlarını siliyor. Fotoğrafın grafik ruhunu ön plana çıkarıyor. “Selfie”nin bu kadar önemli ve popüler olduğu bir zamanda hazırladığı proje ile Pepe bir “anti-selfi” projesi kurguluyor.

Processed with VSCOcam with c7 preset

Hikayesini dünyaya yayma amacıyla instagramda #LoosingMyMind hashtag’i altında “başsız” pek çok fotoğraf paylaşıyor. Ardından takip ettiği Instagram ünlülerinden ve kendisini takip edenlerden destek istiyor ve Instagram camiasının hızlı manevrası sayesinde proje kitlesel bir olaya dönüşüyor. Dünyanın farklı ülkeleri ve kullanıcılarından cinsiyet, renk, ırk ayırt etmeden fotoğraflar paylaşılıyor. Pepe, gönderilen fotoğrafları kendi belirlediği uygunluk kriterine göre seçip düzenliyor ve paylaşıyor. Kişisel Instagram hesabı kısa bir süre içinde neredeyse 90 bin takipçiye ulaşmış. Çılgın tasarımcı olayın bu kadar büyümesinin şaşkınlığını yaşıyormuş hala.

Giuseppe Pepe-elmaaltshift-6

Pepe, insanların sık sık aklını kaçırdığını düşünüyor. Sıklıkla karşılaşılan bu durumu kendince eğlenceli ve farklı bir yolla anlatmak istemiş bu sebeple. Bu proje temelde bir fotoğraf projesi ama aynı zamanda eleştirel bir ruha da sahip. Kusursuz güzelliğe, çağın getirdiği sahte algıya, geni ile oynanmış başkalaşmış fotoğraflara, insanların sosyal medyada kendini gösterme çabasına karşı bir duruş sergiliyor.

#LoosingMyMind hashtag’i hala aktif. Fotoğraflarınızdan birini bu hashtag ile paylaşıp siz de bu akımda aklınızı kaybedebilirsiniz:)

Processed with VSCO with c6 preset

Processed with VSCOcam with c8 preset

Processed with VSCOcam with c5 preset

Giuseppe Pepe-elmaaltshift-2