“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

WORLD BRANDING AWARDS’TAN ANADOLU EFES’E “YILIN MARKASI” ÖDÜLÜ

Anadolu Efes, İngiltere merkezli bir sivil toplum örgütü olan World Branding Forum tarafından düzenlenen World Branding Awards’ta, kendi kategorisinde “Yılın Markası” ödülüne layık görüldü.

Bu ödülün en önemli özelliği herhangi bir markanın bağımsız olarak ödüllere başvuruyu yapamıyor olması. Yani sizin X markanız varsa, bu markayı (diğer yarışmalarda olduğu üzere) belli bir katılma payı ödeyerek World Branding Awards’a sokamıyorsunuz. Onların sizi keşfetmesi gerekiyor. Bu da özellikle Anadolu Efes için önemli bir başarı. Çünkü her yıl 3000’in üzerinde marka, araştırma şirketleri tarafından önerilerek kendi kategorisinde yılın markası olmak için yarışıyor ve Anadolu Efes; Apple, Coca Cola, Adidas, Ferrari, Google, Starbucks gibi sektörünün öncüsü markalarla birlikte, sahnede kendi kategorisinde bu prestijli ödülü almaya hak kazandı. (Geçtiğimiz yıllarda ödülü Heineken almış.)

world-branding-awards-elmaaltshift-3

Ayrıntılara gelirsek;

İlk kez 2014 yılında düzenlenen World Branding Awards’da, dünyanın en iyi markalarının yaptıkları markalama çalışmaları ve başarıları, marka değerleme, tüketici pazar araştırması ve online halk oylaması ile değerlendiriliyor.

Jüri bu firmaların hepsini araştırıp ülkelerinden bağımsız olarak her kategori için 5 markaya karar veriyor. Ardından aday markalar 35 ülkede 130 bin civarında katılımcının gizli oylamasıyla değerlendiriliyor. Bunun sonucunda her kategoride yılın markaları belirleniyor.

anadolu-efes-elmaaltshift

Fatih Altaylı, Fatos Karahasan ve Güneri Civaoğlu’nun katıldığı ve 11 Ekim akşamı Londra’nın ikonik mekanlarından Kensington Palace’ta düzenlenen ödül töreninde takdim edilen kupayı, Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş ve Pazarlama Direktörü Kasia Özgen, World Branding Awards başkanı Richard Rowles’ın elinden aldı.

elmaaltshift-efes

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, aldıkları bu ödülün kalite anlayışlarının bir sonucu olduğunu belirtirken, “Yoğun çalışmalarımızın bu ödül ile taçlandırılmasından dolayı çok mutluyuz. Bir Türk şirketinin dünyaca ünlü ve prestijli marka ödülünü alması bizleri çok gururlandırdı. Dünyanın önemli markalarının yarıştığı World Branding Awards’ta, kategorimizde “Yılın Markası” ödülünü kazanmak tüketicilerimize karşı sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Anadolu Efes çalışanlarından çiftçilerimize, bayilerimizden tüketicilerimize kadar, bu ödülü kazanmamızda emeği olan herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

elmaaltshift-anadolu-efes-3

Konuyla ilgili olarak Güneri Civaoğlu ve Fatih Altaylı da birer makale yazmış.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter