“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ANTİDOT ART LOFT

antidot-elmaaltshift-thumb

Çok sanatçılı yeni bir oluşum: Antidot Art Loft.

Daha önceleri, Mansur Tansu Gülaydın’ın kişisel atölye ve sergi alanı olarak kullandığı mekan, 18 Mart Cuma günü 9 sanatçının katıldığı sürekli bir serginin açılışını yaptı. Antidot ONE/BİR. Birçok sanatçıyı kavramsal bir çatı altına toplama amacında olan Antidot Art Loft, kavramsal ve teknik atölyelerle, farklı sanat disiplinlerinde öğrenim gören öğrencilere de açık.

Sanatçı Mansur Tansu Gülaydın’ın 2015 yılında İstanbul’da açtığı atölyesi Antidot bu yıl 9 sanatçıdan oluşan bir projeye ev sahipliği yaparak bir Art Loft’a dönüşüyor. Farklı disiplinlerin bir aradalığı ile temellenen kolektif yaklaşımın ilk projesi ise ONE/BİR sergisi.

antidot-elmaaltshift-3

Ressam Mansur Tansu Gülaydın’ın bir grup sanatsever arkadaşının desteğiyle Armutlu’da kurduğu “Antidot”, 250 metrekarelik alanıyla hem atölye hem de sergi alanı olarak kullanılabiliyor. Resim, heykel, fotoğraf ve endüstriyel tasarım alanlarından toplam 26 eserin sahibi 9 sanatçı ise Enis Malik Duran, Mansur Tansu, Gülen Eren, Barış Aras Elif Çakırlar/flufoto, Hüseyin Arda, Emilie Gotmann, Hakan Poyraz ve Gürkan Çanakçı.

antidot-elmaaltshift-9

Art Loft
Daha önce LapsOut Beyoğlu ve Maslak UniqPendulum sergilerini yapan, ayrıca her yıl kendi atölyesinde iki özel sergi tasarlayan Mansur Tansu, farklı disiplinlerden sanatçıların bir araya geldiği bu yeni oluşum için “Bu, aslında bir sanatçının atölyesini/alanını diğer sanatçılara sergi mekânı olarak açma etkinliği” diyor ve ekliyor: “Bu, belki de sanatçı inisiyatifi olmaya doğru gidebilecek bir davranış. İleride Antidot’u farklı sanatçılara, öğrencilere açmayı da düşünüyoruz. Sadece sergi alanı olarak değil, çalışma alanı olarak da burası çok sanatçılı Art Loft kimliğiyle yaşamaya devam edecek.”

antidot-elmaaltshift-8

Görünenin ötesi
Projenin mimarlarından Enis Malik Duran ise bu ortaklığı “alttan alta yürüyen bir duyumun gövdeleşmiş hali” olarak tanımlıyor: “Burada yer alan sanatçılar eserlerin plastiğine önem veren, duyumsamayı görselleştirmeye çalışan ve görünenin ötesindeki imgelemi çağıran anlayışa sahipler. Ve bu en temel ortak payda olarak bizi güçlü kılarken farklı disiplinlerde çalışan bu sanatçıların işleri yan yana geldiğinde de güçlü bir bütünlük oluşturabiliyor.”

antidot-elmaaltshift-7

Antidot için bu bir başlangıç, o yüzden serginin adı ONE/BİR. Ancak bu serginin başlangıç ve bitiş tarihi yok. Bir sonraki projeye dek sergide yer alan çalışmalar bazen değişerek projenin dinamizmini canlı tutacak. Oluşum “antidotistanbul.com” ile de bağımsız tavrını daha görünür kılmayı amaçlıyor.

antidot-elmaaltshift-6

antidot-elmaaltshift-5

antidot-elmaaltshift-4

Share on Facebook22Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Founder of Elma+Alt+Shift, Co-Founder of yolluyo.com, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter