“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ARAMA YAPAN KLAVYE UYGULAMASI “SLASH”

Yapılan araştırmalara göre zamanımızın %85’ini telefonlarımızdaki uygulamalara harcıyoruz. Yüzde seksen beş! Ve bu zaman içinde bizi en çok sinir eden şeylerden biri de herhalde uygulamalar arasındaki geçişler.

Slash isimli klavye sayesinde bu dertten kurtuluyoruz. Bu klavyede bulunan mavi renkli ileri slash tuşu sayesinde uygulamalar arasında kolayca geçiş yapılabiliyor. Mesela; iMessage’da iken eğer “/youtube taylor swift” yazarsanız, anında bir Youtube ekranı ortaya çıkıyor ve size Taylor Swift ile ilgili seçenekler gösteriliyor. Bunlardan birini seçtiğinizde, link mesaj alanına yapışıyor ve gönder tuşuna bastığınızda, hop gitti! Youtube uygulamasını açmanıza gerek bile kalmadı.

slash-elmaaltshift-1

Slash klavye sadece Spotify, Soundcloud, Giphy, Foursquare, Google Maps veya Google search gibi mini-arama motorlarıyla çalışmakla kalmayıp, klavye gerektiren her türlü uygulamada da (Twitter gibi) çok güzel işlev görüyor. Şirket CEO’su Cem Kozinoğlu’nun Wired’a yaptığı açıklamaya göre, Slash başlarda bir mesaj uygulaması olarak düşünülmüş, fakat çok aşırı popüler hale gelirse Facebook veya Google’ın veri akışını kapatacağından endişe duydukları için bunu bir klavye olarak sunmayı düşünmüşler. Bir nevi truva atı şeklinde, uygulamaların içine entegre olacak bir uygulama yani.

slash-elmaaltshift-4

Klavye hakkında geri bildirimler de gayet güzel. Product Hunt’a yazan Giphy’nin COO’su Adam Leibsohn çok klavye denediğini fakat Slash’in Giphy’deki entegrasyonunun gördüklerinin en iyisi olduğunu yazmış. Slash için gelecekte düşünülen fonksiyonlar ise takvimler ve fotoğraflar ile ilgili.

Slash için geçtiğimiz günlerde bir reklam kampanyası başladı. Kampanya filmini ise New York’ta yaşayan yönetmen arkadaşım Taylan Sinan Yılmaz çekti. Kendisini daha önce şurada haber yapmıştım.

slash-elmaaltshift-3

Yaratıcı Yönetmen: Taylan Sinan Yilmaz
Reklam Yazarı: Mustafa Ülker
Prodüksiyon: NTM Films
Yönetmen, Kurgu: Taylan Sinan Yilmaz
Renk: Loren White
Ses Mix: Eric Romary
Müzik: Ryan Taubert