“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

BAL PETEĞİ ŞEKLİNDE YAPILAN FESTİVAL KAMP ALANLARI

Festivallerdeki kamp alanları için yaratıcı bir fikir.

Bizim ülkemizde olmasa da dünyanın ileri ülkelerinde her yıl, havalar ısındıkça kanları ısınan insanlar yine ileri ülkelerdeki müzik festivallerine akın ediyorlar. Konaklama konusunda fazla masraf yapmayan bu insanlar (zaten oteller de yetmez binlerce insanı misafir etmeye), genelde kendi çadırlarını getirirler ve inanın o çadırlar hiç de rahat değildir. Yine de bu şekilde konaklamaktan ayrı zevk alan milyonlar olduğunu da biliyoruz. Aynı zevki alamayan diğer milyonlar için B-AND-BEE var artık. Çok orijinal bir fikirle yola çıktıklarını söyleyebiliriz: Bal petekleri.

bee-elmaaltshift-1

Belçika’da yaratılan B-AND-BEE projesi, Anvers’te yaratıcılık ödülü alan 2 tasarım firması tarafından başlatılmış: Compaan ve Labeur. Daha sonra bu iki firma Achilles Design ve One Small Step ile güçlerini birleştirerek Voltran’ı oluşturmuşlar ve arkasından da hemen CICI inovasyon bursunu kazanmışlar.  Böylece bir yıllık geliştirme, prototiplendirme ve test etme aşamasına başlamışlar. Hedef kitle olan çılgın festivalciler ile de birlikte çalışarak onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderecek iyileştirmeler yapmışlar.

bee-elmaaltshift-2

Sonuçta ise resimlerde gördüğünüz sevimli ama bir o kadar rahat ve pratik bal peteği kutuları çıkmış ortaya. Bunlar, metal iskelet üzerine tahta kaplamadan oluşan, ön ve arka kısımları su geçirmez kumaşla kaplanan ve içine bavullar, lamba, yatak (?) konabilen çevre dostu mekikler. Yatak, oturma grubuna da dönüşüyor. Bunların hiçbiri yetmiyormuş gibi, ekip, sokak sanatçıları ile anlaşarak mekiklerin üzerlerini grafiti ile boyamayı ve böylece festival ruhuna daha uygun hale getirmeyi planlıyormuş.

İlk pilot proje DOK Gentse Feesten Festivali‘nde görücüye çıkmış. Bakalım gelecekteki festivallerde bu yaratıcı ürünlerden daha görebilecek miyiz? Bizim göremeyeceğimiz kesin ama uzak diyarlardaki yaşıtlarımız görür herhalde.

bee-elmaaltshift-3

bee-elmaaltshift-4