“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

BiNLERCE PLASTiK ŞiŞENiN OLDUĞU BiR OKYANUSTA YÜZEBiLiR MiYDiNiZ?

Yüzemezdiniz. Balıklar da yüzemiyor. Okyanuslarda yaşayan diğer canlılar da.Tek bir su şişesinin bile doğada yaklaşık 400 bin yılda yok olduğuna dair yazılar okuyoruz. Bunların binlercesinin okyanuslarda ve havada yarattığı etkiyi düşünebiliyor musunuz?

mermaids-elmaaltshift-7

Benjamin Von Wong isimli başarılı fotoğrafçı bu konuyu göz ardı edenlere kendini sorgulatacak müthiş bir projeye imza attı. Mermaids Hate Plastic (Deniz Kızları Plastik Sevmez) adını verdiği proje ile son zamanların en ciddi problemlerinden biri olan su kirliliğine dikkat çekmeye çalışıyor.

mermaids-elmaaltshift-6

İstatistik verilerine göre bir Amerikalı ortalama her yıl 167 adet plastik şişe kullanıyormuş. 60’ına geldiğinde ise bu sayı 10.000 adetlere ulaşıyormuş. Bu şişelerin bir de okyanuslara atılma meselesi var. Plastiğin içerdiği toksinler suda salınınca direkt olarak su kaynaklarını kirletiyor. Tabi bunun hava kirliliğine de doğrudan etkisi oluyor.

mermaids-elmaaltshift-5

Von Wong bu veriden yola çıkarak geri dönüşümlü eşyaların muhafaza edildiği bir merkezden aldığı farklı renklerdeki 10.000 plastik şişeyi projesinde kullandı. Birkaç gün süren fotoğraf çekimleri sırasında birçok gönüllü hazırlıklara yardım etti. Deniz kızı kostümleri giymiş modellerin plastik şişeler içinde yüzmesini resmettiği projede, son derece estetik ama bir o kadar da anlamlı kareler ortaya çıktı.

mermaids-elmaaltshift-4

mermaids-elmaaltshift-3

mermaids-elmaaltshift-2

mermaids-elmaaltshift-1