“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

COCA-COLA’NIN YENİ GLOBAL KAMPANYASI “TASTE THE FEELING”

Coca-Cola “Mutluluğa Kapak Aç” kampanyasını geride bırakıp farklı bir yönde ilerlemeye karar verdi. Coca-Cola CMO’su Marcos de Quinto’nun geçtiğimiz Perşembe günü Paris’te açıkladığı yeni pazarlama stratejisinde Latino etkisini hissediyoruz. Duyguları ön plana çıkaran kampanyanın sloganı ise “Taste the Feeling”.

coca-cola-elmaaltshift-3

Coca-Cola’nın Türkiye’deki ajansı yeni sloganı Türkçe’ye nasıl çevirir bilmiyorum ama benim paşa gönlüm “Duygunun Tadına Bak”ı uygun gördü. Aşağıdaki reklamları izlediğinizde sizde de böyle bir hissiyat oluşacağına eminim, çünkü resmen duyguların tadına baktırmışlar. Ateşli çiftin kavgalarında yerde parçalanan o şişe, zibidi bir ağbinin (ağbisi olanlar bilirler) kardeşine yaptığı uyuzluklar ve sonrasında zor anında kardeşinin yanında olması, azimli ve çalışkan gençlerin bir nevi Whiplash atmosferinde döktükleri alın terleri, Hint düğünü egzotikliği, kutup soğukluğundaki denizlere atlayanların hissettiği heyecan… Hepsinin tadını damağınızda hissediyorsunuz ve her seferinde Coca-Cola tüm ürün ailesiyle size eşlik etmek için orada.

Marcus de Quinto bunu “Coca-Cola’nın büyüklüğü aslında sade bir zevk olmasında – yani mütevazı olduğumuz kadar büyüğüz aslında. İnsanlara, markayı sevdikleri kadar ürünü de ‘neden’ sevdiklerini hatırlatmak istedik.” cümleleriyle anlatıyor.

Yeni pazarlama stratejisinde öyle ayrı gayrı da yok artık. Bütün ürünler bir arada, diet/light, zero, life artık hepsi aynı reklam içinde kullanılıyor ve tek marka var: Coca-Cola. Ön plana çıkarılan fikir: Hayatımızın en basit ve aslında en değerli anlarında yanımızda mutlaka bir Coca-Cola var.

Kısacası, sade, basit zevklerimiz Coca-Cola sayesinde daha da tat verecek ve hedonizmin doruklarına çıkacağız. Bunu da Mercado-McCann, Sra. Rushmore, Santo ve Ogilvy & Mather New York reklam ajanslarının yarattığı 10 televizyon reklamı, 100’den fazla görsel reklam, yeni müzik ve sessel imza ve paylaşılabilir ve kişiselleştirilebilir interaktif dijital uygulamalar ile bizlere hissettirecekler.

coca-cola-elmaaltshift-2

coca-cola-elmaaltshift-1

Taste the Feeling 3

coca-cola-poster-elmaaltshift-19

coca-cola-poster-elmaaltshift-18

coca-cola-poster-elmaaltshift-17

coca-cola-poster-elmaaltshift-16

coca-cola-poster-elmaaltshift-15

coca-cola-poster-elmaaltshift-14

Taste the Feeling 1

Taste the Feeling 9

Taste the Feeling 8

Taste the Feeling 8

Taste the Feeling 7

Taste the Feeling 7

Taste the Feeling 6

Taste the Feeling 6

Taste the Feeling 5

Taste the Feeling 4