“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ÇOCUKLARA PLASTİK KİRLİLİĞİ ÖĞRETEN PELUŞ OYUNCAKLAR

Her yıl, bir milyon deniz canlısı denize atılan plastikler yüzünden ölüyor.

pollutoys-elmaaltshift-5

Kar amacı gütmeyen bir deniz koruma organizasyonu olan Sea Shepherd, çocuklar için özel bir marka yarattı: Pollutoys. Yenilikçi ve çocukları okyanuslara saygı duymaya ve gezegenimizi ilgilendirmek için eğitmeyi amaçlayan inovatif bir oyuncak.

pollutoys-elmaaltshift-4

FRED & FARID Şangay tarafından yaratılan kampanya ile Pollutoys peluş oyuncaklardan daha fazlasını sunuyor. Çocuklara plastik kirlilik konusunu öğreten sekiz sevimli peluş tasarımı mevcut: Köpekbalığı Mark, Pelikan Pelle, Manta Vatozu Martha, Balina Willy, Kaplumbağa Turf, Deniz Aygırı Waldo, Penguen Penny ve Yunus Darla.

pollutoys-elmaaltshift-2

Bu sevimli peluş oyuncakların sevimli yüzlerinin arkasında ise üzücü bir gerçek yatıyor: Hepsinin midesinde (yine peluş) çöpler var. Plastik torba, plastik fincan, pipet, plastik çatal bıçak takımı, balon, kapak ve deniz canlılarının yemeye meyilli olduğu diğer tüm plastik çöpler.

pollutoys-elmaaltshift-3

“Hayvanların midesinin açılması ve tüm çöpleri keşfetmeleriyle çocuklar ilk başta şaşkına döndüler ama haftalarca bu konuyu konuşmaya devam ettiler” diyor Şangay’da bulunan Orange Panda adlı okulun öğretmenlerinden olan Emilie Perier.

pollutoys-elmaaltshift-1

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter