“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ÇOCUKLARA ŞİDDET GÖSTEREN İNSAN HEYKELLERİ

Geçen senenin haberi ama çok beğendiğim için yayınlamak istedim.*

Bu video, çocuk ve ergenlere karşı şiddetin ortadan kaldırılması ve yetişkinler arasında kültürel bir değişimle halk arasında farkındalık yaratmak amacı ile yapılmış #FinAlMaltrato dijital kampanyasının bir parçası. Kampanya Buenos Aires, Asuncion ve Montevideo‘da bir yetişkin tarafından çocuğa uygulanan şiddet insan heykeller aracılığıyla halk içinde canlandırıldığı 4 video çekimininden oluşuyor.

Bu girişim için interaktif bir websitesi de yapılmış. Çocuk istismarı UNICEF’in Latin Amerika’da en büyük endişe duyduğu konu. Bu şiddet olaylarının çok az bir kesimi sözde adalete kavuşmuş, yetkililer tarafından araştırılmış ve bir kaç suçlu yargılanmış. Ailevi şiddet özel alanlarda saklanmış, tüm sosyal tabakaları etkileyen ve korku, utanç veya sosyal olarak normalleştirildiği için şikayet edilmiyor.

Paraguay, suistimalin bir disiplin formu olmaktan çıkması ve eğitim için şiddet içermeyen yeni yollar bulunması için çalışıyor. UNICEF Paraguay bilgilerine göre (2010), tüm ergen ve çocuklar arasında %61’i yakınlarından şiddet görmüş, %53.4’ü cezalandırmanın kendi eğitimleri için olduğunu düşünüyor ve %35’i ise ciddi fiziksel şiddete maruz kalmış. Şu anda Ulusal Kurultay’ın komitelerinde fiziksel cezalandırmayı engelleme tartışılıyor.

unicef-elmaaltshift-2

unicef-elmaaltshift-1

unicef-elmaaltshift-3

* Editörün Notu