“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İNSAN VÜCUTLARIYLA KLASİK BAŞYAPIT UYARLAMALARI

Liu Bolin bu sefer, insan vücudunu kamuflaj olarak kullanarak tuvalleriyle klasik başyapıtları uyarlıyor.

Liu bolin, Klein Sun Galerisi’nde 17 Kasım – 23 aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kişisel sergisi ‘Art Hacker’.

‘Görünmez adam’ olarak bilinen dünyaca ünlü Çin sanatçısı, iki klasik şaheseri – Da Vinci’nin Mona Lisa’sını ve Picasso’nun Guernica’sını- da kapsayan yeni bir dizi eseri tamamladı. Ayrıca yine insan figürlerini kullanarak 2015’de Tianjin‘deki bir konteyner depolama istasyonundaki patlamayı da betimleyen Bolin, karmaşık ve hassas elle boyanmış kamuflaj ile insanları tuval olarak kullanarak titizlikle bu üç kompozisyonu yeniden yaratıyor.

arthacker-elmaaltshift-1

Sergi, kitlesel üretim ve bilgi dolaşımı ile ilgili soruları saptarken “yok olma ve yeniden görünme” temasını araştırıyor. Pablo Picasso’nun 1937’de yaptığı ‘Guernica’sında sembolize edilen insan acısının görüntüsü, Bolin’in kompozisyonuyla tekrar hayata geçiyor ve o acıyı hissettiriyor. Mona Lisa yorumunda ise eserin 100 yıl önce çalındığını ve geçmiş ile şimdinin, gerçeklik ve yanılsamanın ve bireysellik ile tarih arasındaki ilişkiyi yansıttığını ifade ediyor.

arthacker-elmaaltshift-2

Klein Sun Galerisi‘nde sergilenen bu yeni kompozisyonlar, Google ve Baidu’daki resim arama sonuçlarında, sayısız internet sitesinde üç asıl konunun (orijinallerinin) yerini almaya başlamış durumda.

Liu Bolin, Guernica, 2016 (PRNewsFoto/Klein Sun Gallery)

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter