“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İŞ BANKASI #iftiharlasunar SERGİSİ İLE 93 YILLIK REKLAM FAALİYETLERİNİ ANLATIYOR

Türkiye İş Bankası, kuruluşundan bu yana hazırladığı reklam çalışmalarını İş Bankası İftiharla Sunar adıyla Eminönü’ndeki tarihi müze binasında sergilemeye başladı.

Medina Turgul DDB ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı sergide 450 reklam filmi, 60 özgün nesne ve 400’e yakın basılı iş sergileniyor.

isbankasi-elmaaltshift-6

Tribal Worldwide’dan Arda Erdik sergiyle ilgili şunları söylüyor:

“15 yıldan fazladır reklamcılık yapıyorum. Bunun 10 yıla yakınında İş Bankası için kafa patlattım. “Türkiye’nin Bankası”na iş üretebildiğim için de kendimi hep şanslı gördüm. Reklamcı olarak her işinizde kalıcı olmayan popüler kültür ürünleri üretseniz de, yaptığınız işler ülke ve toplum hakkında çok şey anlatan tarihi belgeler aslında.

isbankasi-elmaaltshift-1

Kullandığınız kelimelerden seçtiğiniz müziğe, oynattığınız oyunculardan kostümlere kadar her şey ülkenin ve toplumun yansıması. Cumhuriyet’le kurulan, Cumhuriyet’le büyüyen Türkiye İş Bankası yine çok özel bir işe imza attı: 93 yıllık İş Bankası reklamlarını bir araya getiren “İş Bankası İftiharla Sunar” sergisi. Bugün açılan sergi benim için farklı açılardan bir zaman yolculuğu oldu. Yaratım aşamasında yer aldığım ama unuttuğum bir dolu işi “aaa böyle de bir şey yapmıştık” nostaljisiyle inceledim.

isbankasi-elmaaltshift-2

Cumhuriyetin ilk yıllarından bir dolu reklamı heyecanla izledim. 10 Kasım’da yayınlanan Atatürk filmini seyrederken yine duygulandım. Medina Turgul DDB ekibi bu sergi üzerine epeydir çalışıyordu. Tüm ekibin emeklerine değmiş ve ortaya çok çok değerli bir iş çıkmış. Hepsinin tekrar tekrar ellerine sağlık!

isbankasi-elmaaltshift-3

Sergiyi gezip yapılan işlerin çeşitliliğini, dönemlerine göre yenilikçiliğini, filmlerde yer alan ünlülerin farklılığını gördüğünüzde İş Bankası’nın neden Türkiye’nin Bankası olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Ülkemizin sosyo-kültürel tarihini reklamlar üzerinden görmek/hatırlamak isteyenler, denk getirip Eminönü’nündeki müzeyi ziyaret etsinler. Reklam sektöründen genç meslektaşlarıma da ısrarla tavsiye ediyorum. Özellikle reklamcılık öğrencileri için sergi küçük çaplı bir okul niteliğinde. Kendi öğrencilerimi de ilk fırsatta sergiyi gezmeye getireceğim. #iftiharlasunar

A post shared by Tempo Travel Dergisi (@tempotraveldergisi) on

isbankasi-elmaaltshift-

isbankasi-elmaaltshift-5

isbankasi-elmaaltshift-6

A post shared by Atlas Dergisi Resmi Sayfası (@atlasdergisi) on

A post shared by Reklamarkasi (@endermerterilereklamarkasi) on

A post shared by Alper (@enezerre) on

A post shared by Alper (@enezerre) on

A post shared by Alper (@enezerre) on

Fotoğraflar: Arda Erdik

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter