“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İSTANBUL NE OKUYOR?

Evden sabah ve akşam işten erken çıktığım zamanlar metroyla dönerim hep. Ve her zaman kitabımı çıkarır ve 10-12 dakikalık mesafe içinde birkaç sayfa okumaya çalışırım. Senelerdir yaptığım bu şey artık bir alışkanlık haline geldi ve yanımda çantam varsa mutlaka içinde bir kitap bulundurur, metroyu beklerken ve seyahat ederken de her zaman o kitap elimdedir.

Günde 5.7 milyon kişinin 13.5 milyon kez seyahat ettiği İstanbul’da bir otobüs/metrobüs yolculuğunun ortalama süresi 32 dakika olduğunu ve bir İstanbullu’nun bir günde yaklaşık 100 dakikasını yolda geçirdiğini düşünürsek sanırım birkaç günde bir kitabın bitmesi işten bile değil. Hatta bu içgörü üzerinden geçtiğimiz Mart ayında Pendik Belediyesi yolculara kitap bile dağıttı, ki kesinlikle çok desteklenmesi gereken bir hareket olduğunu düşünüyorum.

Konumuza dönersek, İstanbul’da toplu taşımada insanların vakitlerini kitap okurken geçirdikleri o anları üç kişilik bir ekip izin alarak fotoğraflıyor ve İstanbul Okurken adlı sitelerinde hem okuyan kişinin fotoğrafını, hem de ne okuduğunu yayınlıyor. Hatta bu kitapları da şurada listeliyorlar.

okurken-elmaaltshift-4

okurken-elmaaltshift-7

Bu güzel fotoğrafları sitelerinden veya Instagram/Facebook hesaplarından takip edebilir, okuyan insanların neler okuduğunu da şuradan görebilirsiniz.

okurken-elmaaltshift-3

okurken-elmaaltshift-2

okurken-elmaaltshift-1

okurken-elmaaltshift-9

okurken-elmaaltshift-8

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter