“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

KADIN EMOJİLERE ALWAYS’DEN TEPKİ

Bazı markalar son yıllarda emojileri okadar çok sevdi ki gençlerle iletişimi onların üzerinden yapıyorlar. Always ise bu konuda yine kadın duruşunu sorgulayarak “Like a Girl” kampanyasına standart emojilerin ne kadar da erkek hegemonyasında olduğunu gösteren bir reklam hazırlamış.

Dikkat ederseniz emojilerin içinde tarafsız bir kadınlık görünmüyor, prenses, gelin, ikizler, kırmızı elbiseli bir dansçı ve bi kısım “danışma” karakterleri var. Erkek emojiler ise polis, asker, dedektif, inşaat çalışanı ve melek. Basketbol ve sörf emojilerinde cinsiyeti belirsiz sporcu olsa da genel olarak jokey, koşucu, golfçü ve yüzücü emojiler erkeklerden oluşuyor.

like-a-girl-emoji-elmaaltshift-4

Leo Burnett yeni “Like a Girl” reklamı için emoji setleri hakkında kızlarla röportaj yapmış. Reklam filminin yönetmeni belgesel yapımcısı Lucy Walker, kızları belli basma kalıplarda sınırlamak için toplumun zekice mesaj gönderme eğiliminde olduğunu söylüyor.

like-a-girl-emoji-elmaaltshift-3

Always emoji seksistliğine parmak basan ilk marka değil, Dove da geçen sene saç kesimi yaptıran emojinin tek tip olması konusunda “Dove kıvrımlarınızı seviyor” isimli bir emoji klavyesi çıkartmıştı. Always’in dediğine göre emojiler özellikle önemli çünkü bunlar daha çok genç ve etkilenebilir insanlar tarafından kullanılıyor.

like-a-girl-emoji-elmaaltshift-5

Kızlar özellikle ergenlik çağında toplum tarafından kolayca etkileniyorlar. Always’in marka yönetmeni ve “Like a Girl” kampanya lideri Michele Baeten yaptıkları araştırmaya göre 10 kızdan 7’sinin ne yapıp ne yapmayacaklarını söyleyen toplum tarafından sınırlandırılmış hissediyormuş. Baeten kadın emojilerin sadece pembe giydiğine, prenses veya dansçı olmasına, tırnaklarını ve saçlarını yaptırmasına dikkat çekiyor ve kadın içerikli emojiler sadece bunlarla sınırlı kalıyor.

via

like-a-girl-emoji-elmaaltshift-2