“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

KÖPRÜLER KONUŞUYOR

<"Ah bir dili olsa da konuşsa" dediğimiz köprüler artık üzerlerinden geçerken kullanıcılarla konuşuyor. Twitter’da 2 ay önce yayına başlayan Boğaziçi ve FSM Köprüsü hesapları, üzerinden geçen kullanıcıların check-in’lerine cevap veriyor, istedikleri zaman trafik yoğunluğunu bildiriyor. Boğaziçi Köprüsü’nden “Kıtalararası bir yolculukta daha beraberiz” ya da “Sizi FSM’den geçerken de görmüştüm. Unutmayın, o yokken ben vardım.” gibi mesajlar almak istiyorsanız tek yapmanız gereken Foursquare’den köprülere check-in yapmak.

kopru-elmaaltshift-1

Köprüdeki trafiği öğrenmek için hesaplara #koprudedurum hashtag’iyle tweet atarak o anki yoğunluğu öğrenmek de mümkün. Ticari bir beklenti yok, propaganda yok, resmi ve mesafeli bir dil yok. Sadece pozitif ve neşeli bir iletişim var. Şehir kendi tüketicisiyle buluşuyor. Donuk beton bir yapı dile gelip kendi yolcusuyla duygusal bir bağ kuruyor.

2 aydır süren bu uygulama teknolojinin ve sosyal ağların yenilikçi, yaratıcı kullanımına örnek teşkil etmesi açısından da Türkiye`de ve dünyada bir ilk. Fikr’et, Bobiler ve Kaan Sezyum’un sosyal medyada deneysel çalışmaları sonucunda hayata geçen @birinci_kopru ve @ikinci_kopru sosyal ağlarda iletişime yeni bir boyut getirecek gibi görünüyor.

kopru-elmaaltshift-2

www.koprulerkonusuyor.com adresinden uygulamayı inceleyebilir, hazır girmişken #koprudedurum özelliğini de deneyebilirsiniz.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter