“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Londra’dan Tanımsız Bir Proje “Anonymous”

Geçtiğimız yıl Londra’ya taşınan fotoğrafçı Murat Süyür‘ün yeni projesi Anonymous.

Süyür, Anonymous projesini bu yılın başında farklı bir şekilde planlamış. Amacı olabildiğince ham, doğal ancak bir konsept barındıran kareler oluşturmak olan fotoğrafçı, temelinde neredeyse hiç kimseyi tanımadığımız bir şehirde insanları daha da tanımsız hale getirmek ve bunun neye benzeyeceğini görmek olduğunu söylüyor.

Anonymous-elmaaltshift-8

Projenin gelişim aşamasında ” Wearable Art” başlığı altında maske tasarımları yapan İtalyan tasarımcı Giacomo Bevanati ile tanışan Süyür, tasarımlarını kafasındaki projenin gidişatıyla eşleştiği için projeyi ona sunmuş ve birlikte Anonymous’u ortak bir proje haline getirmişler.

Anonymous-elmaaltshift-7

Prodüksiyon aşaması mekan keşfinden dolayı yaklaşık 10 gün sürmüş. Fotoğrafçı, özellikle kışın Londra’nın çok güneşli olmaması yüzünden bu sahneleri bulabilmek için mekanları tek tek gezip güneşin, gölgenin saat kaçta ve nereye düştüğünü hesaplamış ve gözlemlemiş. Tüm bu süreçte ise Londra’yı sokak sokak keşfetme şansını bulmuş.

Anonymous-elmaaltshift-6

Ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnun olduğunu söyleyen Murat Süyür, bununla birlikte yola çıkış fikrine, başa dönüp bambaşka bir yorumla ikinci bir seri oluşturmayı düşündüğünü belirtiyor.

Anonymous-elmaaltshift-4

Anonymous-elmaaltshift-3

Anonymous-elmaaltshift-2

Anonymous-elmaaltshift-5

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter