“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

PERSONELİNİ YALAN MAKİNASINA SOKAN TEKNİK SERVİS

İspanyol araç bakım firması Midas yalan makinası ile dürüstlüğünü ispat etti ve satışlarını %5.1 oranında arttırmayı başardı.

İspanyol Tüketici ve Kullanıcı Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre İspanya’da her 10 kişiden 6’sı teknik elemanların yalan söylediğini düşünüyor. Son zamanlardaki ekonomik krizden sonra da daha büyük güvensizlikler yaşanıyor.

midas-elmaatshift-3

Teknik elemanlarının dürüstlüğünü ispat edebilmek için Midas, elemanları yalan makinasına bağlıyken şirketin araç servisiyle ilgili konuşmalarını kaydediyor. Kampanyayı hazırlayan Proximity ajansı EyeDetect yani FBI’da kullanılan yalan makinasının aynısını kullanıyor. EyeDetect insanların yalan söylediklerinde gözlerinde oluşan ve sadece bir bilgisayar tarafından algılanabilecek değişimleri yakalıyor.

midas-elmaatshift-2

Midas’ta çalışan 100’den fazla kişinin arasından belirlenen 20 kişiye EyeDetect önünde 300’den fazla soru soruluyor. Midas’ın websitesinde yayınlanan videoda teknik elemanlar; kalite ve süreç, eğitim, yetkili servis, ücretsiz geçici araba, Midas markası, ürünleri ve faturaların hesaplanan fiyatla birebir olması gibi “altı gerçek” başlığı altında sorulara cevap veriyorlar. Müşteriler yalan makinasını websitesi üzerinden veya İspanya’daki birkaç Midas garajlarına gidip test edebiliyorlar.

midas-elmaatshift-1

Ajansın açıklamasına göre kampanya 25.6 milyon kişiye ulaştı ve 2015 yılında satışları %5.1 oranında arttırdı. 100’den fazla yerel ve uluslararası medyada kampanya duyuruldu. 80,000 kişi kampanya videosunu izlerken 220,000 kişi websitesini ziyaret etti. Sonunda Midas tercih edilen yetkili servisler arasında 4. sıradayken 1. tercih olmaya başladı.