“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

MODA DÜNYASINDA YENİ BİR DÖNEM “GOOGLE VE H&M KİŞİYE ÖZEL KIYAFET TASARLIYOR”

Biliyorsunuz bir süredir instagram üzerinden canlı yayın yapılabiliyor.

Sayısı hızla artan canlı yayın tutkunları, kendimizi deşifre etme isteğimizin ne kadar da yüksek olduğunu gösteriyor. Artık fotoğraf paylaşmak yetmiyor. İnsanlar bizi canlı canlı görsün istiyoruz. Paylaştıkça rahatlıyoruz, izlendikçe egomuzu şişiriyoruz sanki. Takip edilmek eşi benzeri olmayan bir haz veriyor. Yediğimizi, içtiğimizi, eğlencemizi, elbisemizi herkes görsün istiyoruz. Biz de bu istek, teknolojide de bu hız oldukça ortaya benzersiz bir aplikasyon çıkması kaçınılmazdı.

google-data-dress-hm-elmaaltshift-3

Google, H&M’in dijital Moda evi olan Ivyverel ile “Coded Couture” adlı bir proje kapsamında Data Dress yani Veri Elbisesi tasarladı. Moda dünyasına yeni bir soluk getirecek olan bu uygulama, terzileri ve moda tasarımcılarını biraz üzebilir. Android bir uygulama ile kişisel verileriniz kullanılarak artık size özel bir elbise tasarlanabiliyor. Ürünlerin kişiselleştirilmesi yani pazarlama literatüründeki “customization” konusu da bu teknoloji ile beraber bambaşka bir kimliğe bürünmüş oldu.

google-data-dress-hm-elmaaltshift-2

Sıradışı ve farklı giyinmek isteyenler akıllı telefonunda bulunan uygulamadan önce nasıl bir kıyafet istediklerini seçecekler. Sonrasında uygulama bir süreliğine bazı verilerinize erişmek için sizden izin isteyecek. Yani bir nevi uygulamaya karşı tek taraflı bir canlı yayın sergileyeceksiniz. Sensörler sayesinde gittiğiniz yerler, yediğiniz şeyler, kaç km yürüyüş yaptığınız, arkadaşlarınızla nerelerde takıldığınız, hangi havalarda dışarıda olduğunuz gibi pek çok bilgi kayıt altına alınacak ve konumunuzu her gittiğiniz yerde işaretlemeniz beklenecek.

google-data-dress-hm-elmaaltshift-4

Siz gezip tozarken, H&M de arka planda sizin verilerinize göre elbisenizi tasarlayacak. Alınan veriler kıyafetinizin kumaşı, yaka, kol, süsleme detayları için özenle analiz edilecek. Yeterli bilgi toplandığında uygulama, kıyafetinizin hazır olduğu ve satın alınabileceğine dair size bir bildirim gönderecek. Gezdiğiniz yerlerin harita halindeki görüntüsü kıyafetiniz üzerine yansıtılıp adeta size bir şov içerisinde sunulacak.

İşin teknolojik açılımına baktığımızda yaşam şekliniz Google’ın Awareness API adını verdiği özellikle kaydediliyor olacak. Şu anda kapalı betada olan uygulama, şimdilik Ivyrevel’ın kurucu ortağı Kenza Zouiten gibi isimler tarafından kullanılıyor. Bu sene lansmanı yapılacak “Data Dress”lerin 99 dolardan başlayan fiyatlarla satılması planlanıyor.

via