“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

M&S’IN YENİ YIL FİLMİNDE NOEL ANNE NOEL BABAYA KARŞI

Noel Babalar gerçek mi? Bu soruyu çocukken sormayan, sorgulamayan yok denecek kadar azdır muhtemelen.

Peki ya noel anneler? Noel Anne alışık olmadığımız bir kavram. Sorgulamaya ihtiyaç bile duymadık bu zamana kadar. Çünkü bize öğretilen hikaye Noel Baba ve ren geyiklerinindi. İngiliz moda markası Marks & Spencer yeni yıl için hazırladığı reklam filminde, bildiğimiz hikayeyi bilmediğimiz açıdan anlatıyor bize.

ms-elmaaltshift-3

RKCR/ Y&R reklam ajansı imzalı olan filmin yönetmeni Zoraki Kral filmi ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülünü kazanan Tom Hooper. “Christmas with Love, Mrs Claus” ismi ile yayınlanan filmde bir Noel Baba hikayesi izleyeceğimizi düşünürken seyirci ters köşeye yatırılıyor ve Santa’nın eşi bayan Claus’un gizli Noel Anne’lik yaptığına tanık oluyoruz. Eşi yani Santa Claus Noel hediyelerini dağıtmaya çıktığında, Noel Annemiz de kendine özgü yollarla aynı göreve talip oluyor.

ms-elmaaltshift-2

Bayan Claus, Noel Anne’den ablası için yeni bir çift spor ayakkabı isteyen afacan bir kardeşin isteğini gerçekleştirmek üzere harekete geçiyor. Ren geyikleri, özel kostümü ve bacadan hediye dağıtması ile tanıdığımız Noel Baba’nın tahtını sallayan Noel Anne kadının fendi erkeği yendi havasında seyirciyi sürprize boğuyor. Çünkü Noel Baba’nın aksine Noel Anne teknolojiyi kullanıyor, dijital haritadan konum belirliyor, hediyeleri teknolojik bir düzenek ile hazırlatıyor, kar motoru ile yer altında gizli geçitlerden geçiyor. Şıkır şıkır giyiniyor, kırmızı bir helikoptere hediyelerini yüklüyor ve havalı bir şekilde havalanıyor. Helikopter kullanmayı bile biliyor

ms-elmaaltshift-1

21. yüzyılda Noel Anne gerçek olsa nasıl olurdu sorusunun vücut bulmuş hali adeta. Marks&Spencer bu keyifli filmiyle hem yeni yılı kutluyor hem de yeni sezonda hedeflediği kitlenin daha geniş olduğunu keyifli bir hikaye üzerinden anlatıyor.