“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

NETFLIX YAYININI DURDURAN AKILLI ÇORAP

Netflix , televizyon seyrediş tarzımızda devrim yapmış olabilir, fakat sadece bununla kalmıyor. İzleyicilerden gelen fikirleri de hayata geçiriyor.

Pittsburgh merkezli Deeplocal ajansı ile çalışan şirketin son icadı, televizyon karşısında uyuyakaldığınızda, o anda izlediğiniz programı durdurabilen bir “çorap”. Çorabı siz örüyorsunuz. Sonra da içine (yine sizin yaptığınız) sensörü yerleştiriyorsunuz. Çünkü bu aynı zamanda bir Kendin-Yap (Do-It-Yourself) projesi. Birazcık elektronik ve örgü işi bilginiz varsa, siz de kolaylıkla bu çorabı yapabilirsiniz.

Projede, uyku sorunlarının tanısında kullanılan hareket sensörlü bir yöntem olan aktigrafi kullanılıyor. Çorabın içine dikilen hızölçer en hafif hareketleri bile algılayabiliyor. Böylece, çorabınız sizin uyanık olup olmadığınızı fark edebiliyor. İçiniz geçmeye başladığında, çorapta kırmızı bir ışık çakmaya başlıyor. Eğer hareket ederseniz duruyor, fakat baktı ki hareket yok, televizyonu durduracak sinyali gönderiyor. Böylece izlediğiniz program durmuş oluyor.

Diğer Kendin-Yap (DIY) işlerinin de olduğu şu adreste çorabın nasıl yapıldığını anlatmışlar.

netflix-elmaaltshift-3

netflix-elmaaltshift-2

netflix-elmaaltshift-1