“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ORTAKÖY’LÜ SANATÇILAR “ARADA BİR – BİR ARADA” SERGİSİ

Ortaköy, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarını içinde yaşatıp üretmesinden onur duyuyor. Beşiktaş Belediyesi, Ortaköy Kültür Merkezi Galerisi’nde Ortaköy’lü Sanatçıları, ‘Arada Bir – Bir Arada’ Sergisiyle üçüncü kez ağırlıyor. Gelenekselleşen sergiye katılan sanatçılar, bu yıl çeşitli malzeme ve teknikle üreterek ‘Farklılıklar Beraberlikler’ temasıyla bir araya geliyorlar.

‘Farklılıklar Beraberlikler’ sergisi 17-27 Mart 2016 tarihlerinde sürerken galeride yapılacak olan izleyici/sanatçı buluşmaları ile etkinlik tüm muhite yayılarak bir farkındalık oluşturuyor.

ortakoylu-elmaaltshift-1

Sanatçılar:
Aynur Önürmen, Başak Avcı, Bedri Baykam, Behçet Malikler, Belgin Şahin, Can Aytekin, Can Maden, Canan Ünal, Coşkun Demirok, Çiler Belen, Ekrem Özen, Emel Başarık, Erdem Küçükköroğlu, Fethi Develioğlu, Filiz Ersönmezoğlu, Genco Gülan, Gül Ilgaz, Güneş Özmen, İrfan Önürmen, Kerem Can Özmen, Melih Özuysal, Memduh Kuzay, Mesrure Melis Bilgin, Metin Ünsal, Mustafa Akbay, Nalan Ünal, Nezihe Ecevit, Oya Pekmener, Patrick Aubert, Rıza Erdeğirmenci, Sabine Buchmann, Sabrina Fresko, Saldıran Özmen, Sylvie Erdeğirmenci, Selçuk Erdoğan, Zeynep Şahin

Bu yılki sergide izleyiciye açık düzenlenen söyleşi başlık ve tarihleri şöyle:
‘Sanatçıların Gözünden Sanat Ortamı Olarak Ortaköy’- 19.03.2016 Cumartesi günü saat:16:00-18:00.
‘Bağımsız Sanatçılar İçin Öneriler’- 27.03.2016 Pazar günü saat:16:00-18:00. Etkinlikler ücretsizdir.

riza-erdegirmenci-elmaaltshift

ARADA BİR III BİR ARADA
Farklılıklar Beraberlikler

Görünürlük ortaya çıkmaktır ve meydana çıkartılan faklılıklar bir tür özgüvendir. Bu açılış bazılarında korku yaratır. Sembollerle var olma belirleyicilik kazanarak bir tür haritalama oluşturur. Kaçınılmaz olarak da kendini kapatan açığa çıkanda gerçekleşir.

Şu anda inandığımızın aksine bugün hemen hemen tüm toplumlarda demokrasi geriliyor. Bugünkü mesele; sadece bu benim hakkımdır diyerek bu hakkı elde edeceğim değil, gündelik yaşam içinde birbiri içine geçmiş bir kolaj; şiddet ve şok yerine uzlaşmacı yanıyla iç içe geçen yeni bir desen, bir form yaratabilmek.

Sanatçı olarak, yeni bir biçim yaratmak bu çatışmaların ötesine geçmemizi sağlıyor. Yan yana, birbirine dokunmadan değil iç içe geçerek, kendine ait olanı ve birbirini dönüştürerek beraber demokrasiden uzaklaşma kırılganlığı olmayan yeni formlar yaratabilmemiz ne kadar mümkün?

Keskinlik yerine iyimser olmak demek, olabilecek olanı açabilmek demek, yani bir ufuk açabilmek demek…

Başak Avcı
Ortaköy, İstanbul, 2016

oya-pekmener-elmaaltshift

melih-ozuysal-elmaaltshift

gul-ilgaz-elmaaltshift

irfan-onurmen-elmaaltshift

genco-gulan-elmaaltshift

coskun-demirok-elmaaltshift

bedri-baykam-elmaaltshift

basak-avci-elmaaltshift

aynur-onurmen-elmaaltshift

Founder of Elma+Alt+Shift, Co-Founder of yolluyo.com, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter