“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

REKLAMCILIK DİJİTALLEŞİRKEN EFFIE İÇİN AĞAÇ KATLİAMI NEDEN?

effie-elmaaltshift-1

Şu anda ajanslarda tatlı bir telaş hakim çünkü Effie başvurularının son günü bugün.

Tabii ki tatlı bir telaş değil, insanın içini sıkan, fazla mesai yaptırtan, müşteri ve strateji ekiplerinin harıl harıl çalışmak zorunda olduğu, o kadar zamanın belge doldurulmak için harcandığı ve Word ve PDF’in ağladığı bir “telaş” bu.

Ama buradaki asıl sorun malesef sadece bu değil. Reklamcılığın dijital çağını yaşadığı, her türlü inovatif fikrin değer bulduğu, teknolojiyle doğru orantılı olarak gelişen bu sektörde 90’ları yaşamak ve muazzam bir kağıt israfının yaşanmasının ardındaki neden nedir?

pen and blank paper besides piles of documents; Shutterstock ID 297784067

Effie Ödülleri’nde bir kategoriye girmek için 11×23 yani 253 yaprak A4 harcanıyor. Düşünün ki bir marka için 10 kategoriye giriş yapılacak. Toplamda 2530 yaprak kağıt demek bu! Bu ne demek? Hemen şu bilgiyi vereyim:

“1 tonluk kağıt üretimi için gereken ağaç miktarı 1,4 -1,5 ton arası değişmektedir. Bir A4 kağıdı 5 gram ağırlıktadır. 1000 Adet A4 kağıt ise 5 kilogram ağırlık etmektedir. Bir paket A4 kağıt ise 500 adetten 2,5 kg lık bir ağırlığa sahiptir. 400 paket A4 ise 1 ton kağıt anlamına gelmektedir. Bu 1 Tonluk kağıdı elde edebilmek için 15 ile 20 arasında değişen sayılarda çam ağacı kesilmektedir.”

Yani sadece bir marka için atıyorum 2530 A4 kağıt kullanıldığını düşünürsek ve 250-300 arası ajansın da kendi markaları için bu yarışmaya başvurduğunu varsayarsak ortaya çıkan kağıt israfını varın siz hesap edin.

Hem Word hem de PDF olarak da yollanan bilgilerin hala neden A4 kağıtlara basıldığı, her jüri için tek tek bunların yollandığının mantığını kavrayamıyorum. Hani “yükselen trend” dijitaldi? VR çağında Betacam ve A4 çıkış yollamanın mantığı nedir?

GÜNCELLEME:
Reklamcılar Derneği’nin verdiği bilgiye göre globalde de yapılan bu uygulamanın amacı (kağıt kullanımının) 42 ülkenin dörtte üçünün verilerin gizliliğine verdiği büyük önemden dolayı olduğu. Türkiye gizliliğin çok önemsendiği bir ülke ve sırf bu yüzden kazananların %15’i kitapta yer almak istemiyor. Ayrıca tüm başvurular jüri değerlendirmeleri bitiminden sonra Reklamcılar Derneği çalışanları tarafından Kemerburgaz Geridönüşüm Sahası’nda imha ediliyor.

Share on Facebook949Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Founder of Elma+Alt+Shift, Co-Founder of yolluyo.com, Creative Group Head at Manajans JWT, Blogger, Painter