“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Sanat Mühendislikle Tanışınca…

Hollandalı heykeltraş Theo Jansen sanat hayatının yedi senesini resim yaparak geçirdi. Ardından büyük bir uçan daire projesine başladı ve bu gerçekten de uçan bir uçan daire oldu. Öyle ki 1980 yılında Delft adlı kasabanın üstünde bunu uçururken halk sokağa düştü ve kargaşaya polis bile katıldı.

Theo Jansen on yıldan bu yana mühendislik kurallarını da yanına alarak farklı heykeller yapıyor. Bu devasa heykeller rüzgarla birlikte hareket ediyorlar. İskeletten oluşma heykellerine Kinetik Heykeller adını vermiş. Rüzgarla birlikte, dengesi bozulmadan hareket eden bu heykelleri Theo Jansen, kumsala bırakıp, bir hayvan sürüsü gibi kendi hayatlarını sürmelerini istiyormuş.

BMW’nin yukarıdaki filmi (geçen sene gösterilmiş) Theo Jansen’le çekilmiş. Sanatçı filmde, yağmurlu ve rüzgarlı bir havanın altında yapıtlarına bakarken, kendisini tanıtıyor, heykelleri hakkında konuşuyor, sanatın başladığı, mühendisliğin bittiği noktayı sorguluyor. Ardından packshot’ta şu cümle çıkıyor: ‘Sanat ve mühendislik arasındaki duvarlar sadece bizim aklımızda.’

‘Kendisinin mühendislik geçmişi var ve bu mühendislik bilgisini harika heykellerini yapmakta kullanıyor. Bu heykeller sadece etkileyici değil, aynı zamanda tamamıyla işlevsel ve hareketli sanat eserleri. Benzer şekilde, BMW, teknoloji ve estetiği birleştirerek, devinimin ilerlemesi sürecinde uğraş veriyor.’ BMW her zaman yenilikçi olmaya çalışıyor, sanatın ve mühendisliğin yenilikçi gücünü arkasına alıyor.

Reklamcı sanatçıya ve sanateserlerine bakıyor, gelişmeleri takip ediyor. Markasının genel yapısını, stratejisini, bakış açısını gözlemliyor ve sanatla bunu birleştiriyor. Böyle örnekler çok yok etrafta, olunca da bu kadar cuk oturuyor.

(Geçen sene Honda, Honda Accord – Cog‘u çekti. Aslı 1987 tarihli 30 dakikalık The Way Things Go (Der Lauf Der Dinge) adındaki video art çalışması olan bu film hiçbir dijital efekt uygulaması olmadan yapıldı. W+K London işte bu filmden esinlenerek başarılı Cog filmini çekti. Theo Jansen’li BMW filminin aksine, W+K, Peter Fischli ve David Weiss isimlerini hiç ağzına almadı. Künyesinde bunu göstermedi ve tamamen kendi çalışmaları olarak lanse etti.)

(Ayrıca bir aralar Google Video’da gösterilen The Way Things Go W+K London ve Honda tarafından kaldırılmıştı.)
via
via

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter