“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SAVE THE CHILDREN’DAN MÜLTECİ KRİZİNİ ANLATAN MUHTEŞEM BİR DEVAM FİLMİ

“Most Shocking Second a Day” filminin devamı yine şok edici.

Save the Children, 2014’te ödüller toplayan Londralı bir çocuk olan Lily’nin mutlu hayatının savaş sonucunda nasıl bir hale geldiğinin anlatıldığı filminin “Most Shocking Second a Day”in devamını çekti. Orijinal reklam videosu YouTube’da 50 milyon kez görüntülenmiş ve Cannes 2014’te Gold Cyber Lion ödülü kazanmıştı. Hikayenin kaldığı yerden aynı karakterlerle başladığı devam videosunu da “Don’t Panic London” tarafından çekti.

shocking-elmaaltshift-3

İlk reklam filmi Lily’nin doğum günü ile başlıyor, bir sene içinde değişen koşulları gösteriyor ve başka bir doğum gününde bitiyordu. Bu filmde ise çoğu Suriyeli çocuğun yaşadığı gibi hayat iyice zorlaşmış, annesinden ayrılmış ve zorla kötü koşullarda denizden seyahat etmeye zorlandı. Bu üzücü video yardım derneğinin “çocuklar bunun gibi korkunç yolculukları her gün yapıyor” mesajını iletiyor.

shocking-elmaaltshift-2

Save the Children temsilcisi Jess Crombie, devam filmi çekmeye karar verdik çünkü bu iki sene içinde koşullar değişti dedi. İlk filmde savaştan önce Suriyeli çocukların da Londralı bir çocuklardan bir farkı olmadığı gösterilmişti. Fakat insanlar Suriye’den kaçmaya devam ediyor ve İkinci Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük mülteci krizinin başındayız. Bu yüzden savaştan kaçan insanların yaşadıklarını doğru bir şekilde aktarabilmek önemli.

shocking-elmaaltshift-1

Reklam filminde oynayanlar, özellikle başroldeki ‘Lily’ ve ailesi mülteci konusunda özel olarak bilgilendirilmiş, bu rolü oynamak istediğinden emin olunmuş hatta Lily İngiltere’deki bir mülteci aile ile bizzat tanıştırılmış. Stink yönetmenlerinden Tom Green tarafından çekilen Amerika ve Avustralya dahil olmak üzere 12 ülkede gösteriliyor.