“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SOSYAL EŞİTSİZLİĞE VE EVSİZLİĞE PROTESTO “HUNGER KING”

2014 yılında Budapeşte’de Louis Vuitton ile aynı caddede olan göz kamaştırıcı opera binasının hemen yanında açılan “Hunger King” dışarıdan sıradan bir fast food restoranı gibi görünse de aslında tamamen tersi bir duruş sergiliyor. Sosyopolitik sanat kurulumu Hunger King, Macaristan’ın eşitsizlik ve evsizlik gibi önemli krizlerine dikkat çekiyor.

hunger-king-elmaaltshift-10

Önündeki kırmızı halı sırasında “zengin” ve diğer tarafta ise “fakir” olarak insanları ikiye ayırıyor. Restoranın etrafında oluşturulan sırada 6 saat bekleyen insanlara hamburger paketleri içerisinde bu kadar bekledikleri için 9£ veriliyor. Yani Macaristan’da minimum ücretle çalışan ücreti kadar. Kendini zengin olarak tanımlayan ve sıraya girmeyen insanlar ise bir hamburger için 1,560£ ödemek zorunda.

hunger-king-elmaaltshift-9

Üç hafta süren instolasyon Macar meclisinin evsiz insanların sokaklarda uyumasını engellemek için çıkartacağı yasaya karşı kritik bir cevap olarak görülüyor. Jani Leinonen’in çalışması sokakta olduğu için hapse gönderilen evsizleri ve evsizlerin suçlu olarak sayılmasını protesto ediyor.

hunger-king-elmaaltshift-8

hunger-king-elmaaltshift-7

hunger-king-elmaaltshift-6

hunger-king-elmaaltshift-5

hunger-king-elmaaltshift-4

hunger-king-elmaaltshift-3

hunger-king-elmaaltshift-1