“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Stajyer ve Jr Reklamcıların Cannes Tahminleri

Aşinayızdır, reklamcılıkla alakalı birçok yayın organında genelde hep sektörün önde gelenleri, daha deneyimliler ve ağırlıklı olarak yaratıcı yönetmenler her sene Cannes tahminlerinde bulunur. Biz de bu sene bu geleneği ‘acaba reklamcılığa yeni başlayacak/başlamış yaratıcı insanların tahminleri ne olabilir’ düşüncesiyle farklı bir noktaya taşımak istedik. Belki de ileride sektörün önde gelenleri olacak bu genç yaratıcıların tahminlerine hemen bir göz atalım.

Batın Küçükdoğan / Jr Yazar (Manajans JWT)

Saatchi & Saatchi / Tide
“Püh! Benim neden aklıma gelmedi bu fikir?” dediğim ve çok hoşuma giden bir iş. Neden aklıma gelmeyişinin sebebi de; daha sektörde 2. yılımı bile doldurmamış olmamam.

Grabarz & Partner Werbeagentur GmbH / The Gift Of Fire & Burger King
Türkiye’de karşılaştırmalı reklamlar yasak ama keşke olsa da şöyle rakip markalarımızla doyasıya kapışsak ve reklam kalitelerimiz artsa dediğim işlerden birisi.

BBDO New York / The Academic @“ Live Looper
Aslında gün içinde birçok kez hepimizin yaşadığı ve kullandığımız telekomünikasyon şirketlerine küfür etmemize neden olan bu gecikme The Academic’in işine yaramış ve ortaya çok güzel bir reklam çıkmış.

Özge Ekşi / Stajyer Stratejist (Manajans JWT)

AMV BBDO, UK / Blood Normal
Ped reklamlarında hep Powerade görmeye alıştık. Bodyform kadınlara ait yaygın bir acı noktasından yola çıkarak, bizlerin hislerine tercüman bir iş yapmış. Cannes almasını dilediğim işlerden.

&Co NoA, Copenhagen, Danimarka / Hate is so 2018
2018’in en gerçekçi reklam filmlerinden biri. Nefretin en çok kullandığımız kelime olmasına şaşırmıyoruz fakat Bianco Footwear bunu güzel işlemiş. Ee ne demişler: “Robot da olsa, insan insandır.’’

McCann Dubai / Bringing The Thunder #Mustang54
Bu sene en beğendiğim karşılaştırmalı reklam filmi bu oldu. Cannes kazanamasa da benim gönlümü kazandı. Mustang olsam çok üzülürdüm 🙁

Uğur Uyar / Stajyer Yazar (Happy People Project)
Lucky Generals / Alexa Loses Her Voice
Asistanın sana verdiği cevaplar seni ne kadar şaşırtabilir? Amazon’da asistanlık yapan Alexa’nın, sesini kaybettiği reklamı filmi benim için Cannes Lions’da ödül almaya aday işlerden bir tanesi.

BBDO, İtalya / Human Billboard. Huawei
Açık hava reklamcılığında billboard kullanımını bambaşka bir boyuta taşıyan BBDO, Huawei reklamında yarattığı “human billboard” kafasıyla kesinlikle Cannes Lions’daki favorilerimden.

Erdem Mamikoğlu / Stajyer Yazar (Happy People Project)
Cannes 2018. Herkes hype trenine binmiş vaziyette. Mevzilere girildi ve beklenmeye başladı. Sektöre yeni başlamış bir yazar adayı olarak “ben neden tahmin etmeyeyim” dedim. Çünkü tek yapacağım şey “en çok hoşuma giden ne varsa o alır” demek olacak. O yüzden alır mı almaz mı bilmem ama kendi çapımda bir liste yaptım.

Childish Gambino – This Is America
Craft bölümünde favorim bu. Canım Spike Jonze hocam, Apple HomePod filmiyle beni çok arada bıraktı. Şu aralar Donald Glover’ın şansı da yaver gidiyor. Yeni giren Solo filmi, kendi yarattığı Atlanta dizisi falan derken araya bu ödülü de sıkıştırır bence.

AMV BBDO London / Trash Isles: LADbible Claims The World’s First Country Made Of Trash With Ross Kemp

“Bu ne ya, çöpten dağ yapmışsın” kavramını daha da büyütüp ülke haline getirmek çok büyük bir iş. Şöyle anlatayım. Geriye dönüşü çok zor olan denizlerdeki kirlenmeye dikkat çekmek için okyanusta biriken çöplerden ülke kurmuşlar. Para birimi, bayrağı, yurttaş olarak Al Gore’u var.

Gizem Kokuroğlu / Dijital Yazar (Manajans JWT)

LOLA MullenLowe / Stories Ordering – Burger King
“Sayfamızı takip edin, yeniliklerden haberdar olun.” demeden nasıl takipçi kasılmalı? Sanırım böyle.
Reklam modeline metin yazmanın ne kadar sıkıcı olduğunu bir kez daha hatırlattıkları, yaratıcı içeriğinse reklama nasıl katkıda bulunabileceğini gösterdikleri için teşekkürler.

DDBO Chicago / Possible Super Bowl Ad – Skittles
Reklam filminin kaderini medya desteğine bağlamadan izleyici çekebilmesi müthiş. Zaten müthiş olmasa David Schwimmer da oynamazmış.

Akestam Holst / The Voice of Change – EuroPride
“İnsan olmak yetmez, yetmiyor bazen.” Bu yüzden kendinden farklı olanla empati yapamayan bizlere, iç görüleri en etkileyici yöntemlerle göstermek gerekebiliyor. Ne kadar doğru bir noktadan hareketle, ne kadar da doğru noktalara değinilmiş.

Oktay Polat / Jr Sanat Yönetmeni (McCANN Istanbul)
KFC / Ogilvy
Bazı işler vardır görüp kıskandırır. Bu işte onlardan ilk gördüğümde aşırı kıskanmıştım. Bu sene printte ödülü hazır.

kfc-elmaaltshift-3

kfc-elmaaltshift-2

kfc-elmaaltshift-1

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter