“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

STAR WARS ARAÇLARININ iÇ MEKANİK İLLÜSTRASYONLARI

Star Wars’un birbirinden farklı uzay araçlarının iç mekaniklerini hiç merak ettiniz mi?

Yıllardır teknik illüstratör olarak çalışan Hans Jenssen, karışık bina ve araçların iç yapılarını makinaların en ufak parçasına kadar gösteren inanılmaz detaylı model resimleri yapıyor.

starwars-elmaaltshift-9

Jenssen, Darth Vader’ın TIE Fighter’ı, Luke Skywalker’ın X-Wing’i ve filmdeki birçok uzay aracının da içinde bulunduğu iki boyutlu serisi ile tanınıyor. Bu karışık sanat eserlerini aynı kafadaki Richard Chasemore ile birlikte planlamış ve 9 tane “Star Wars Incredible Cross-Sections” kitabı renklendirmek için birlikte çalışıyorlar. Bu kapsamlı projede birlikte çalışılması aslında işleri hızlandırması gerekiyor fakat bu girişimleri neredeyse 10 yıl sürecek gibi görünüyor.

starwars-elmaaltshift-8

Her bir parça için büyük bir titizlik ve ileri derecede teknik yetenek gerekiyor. Bu gerçekçi eserlerin ve fütüristik resimlerin bilgisayar yerine elle yapılmış olması neredeyse imkansız duruyor. Jenssen de bunun için kendi websitesinde adım adım metodu gösteriyor. Önce aracın planını kalemle çiziyor, yavaş yavaş yapısını ve kontrası gösterebilmek için katmanlar halinde guajla boyuyor. Tüm bu süreci ise 1980’lerde okulda öğrendiği tekniklerle yapıyor ve bazen günde 15 saat zamanını alıyor.

starwars-elmaaltshift-7

starwars-elmaaltshift-5

starwars-elmaaltshift-3

starwars-elmaaltshift-2

starwars-elmaaltshift-4

starwars-elmaaltshift-6