“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SURİYE SAVAŞINI GÖRÜNTÜLEYEN GENÇ FOTOĞRAFÇI FURKAN TEMİR

Furkan Temir 1995 doğumlu bir fotoğrafçı.

Suriye’deki savaştan kaçan milyonlarca insanın dramını yakından görme fırsatını yakalamış. Bir gün okula gitmek yerine merakına yenik düşüp fotoğraf makinasını ve uyku tulumunu alarak yola çıkmış. Amerika’yla birlikte IŞİD’e karşı savaşan Kürtlerin olduğu Kuzey Suriye sınırına Kobani’ye gitmiş. Aylarca süren yasak seyahati sırasında karşılaştığı unutulmaz kareleri “Louder Than Bombs” (Bombalardan Daha Gürültülü) serisinde toparlamış. IŞİD’in Kobani’ye yaptığı beklenmedik kuşatması ve hemen ardından şehri geri almak için yapılan mücadeleyi fotoğraf gazeteciliği altında başarılı bir şekilde görüntülemiş.

furkantemir-elmaaltshift-6

New York Times’a yaptığı açıklamada Furkan “Milyonlarca mülteci evlerini terkedip kaçarak ülkeme geliyordu. İçgüdüsel olarak evde oturup bir şeylerin olmasını bekleyemedim. Sadece orda olmak için bir dürtü hissettim” diyor.

furkantemir-elmaaltshift-5

Furkan Temir çocukluğunu Sivas ve Bursa’da geçirdikten sonra İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema Bölümü’ne burslu olarak başladı. Bu sırada fotoğraf haberciliğine odaklandı ve seyahat ederek kendi projelerini yapmaya başladı. The Guardian, CNN International, Stern ve Paris Match gibi büyük yayınlarla çalışma şansı yakaladı. Fotoğraf tutkusu sayesinde yaptığı seyahatler nedeniyle okuldan uzak kaldığı için atıldı ve başka bir sinema bölümüne yazılmak zorunda kaldı. İşleri ve kendisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

furkantemir-elmaaltshift-4

furkantemir-elmaaltshift-3

furkantemir-elmaaltshift-2

furkantemir-elmaaltshift-1

via