“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

AVRUPA’NIN İLK DENİZ ALTI RESTORANI: UNDER

Norveç’in en güneyindeki sahili olan BÃ¥ly kasabasında Avrupa’nın ilk su altı restoranı Snøhetta tarafından tasarlandı. Deniz hayatının araştırıldığı bir merkez olması nedeniyle de şimdiden doğa ile güçlerini birleştirmiş. ‘Under’ ismindeki bu yapı iki farklı anlamı da üzerinde taşıyor.

Norveççe ‘under’ kelimesi aynı zamanda ‘harika’ (wonder) olarak da çevrilebiliyor. Denize yarı batmış durumdaki binanın tek parçalı yapısı su üzerinde de devam ederek kayalıklı sahile dayanıyor.

Akvaryumdan ziyada bu yapı bulunduğu deniz altı çevresinin bir parçası haline geliyor ve deniz hizasından 5 metre yukarıda konumlanıyor. Derinlik beton duvarları sayesinde yapı engebeli deniz koşulları yüzünden yaşanan basınç ve şok durumlarına karşı dayanıklı şekilde üretilmiştir. Batık bir periskop gibi restoranın da mevsim ve hava şartlarına göre değişen deniz altı manzarası bulunuyor.

Mimarisi, menüsü ve denizin biyolojik çeşitliliği hakkında insanları bilgilendirme görevi ile birlikte ‘Under’ korku ve zevk hislerinden esinlenerek fiziksel ve zihinsel bütün duyuları canlandıran muhteşem bir deniz altı deneyimi sunuyor.

via