“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Unigraph Tasarım ve Yaratıcılık Festivali

Son yıllarda yaratıcı endüstride çalışan yetenekli kişiler İstanbul dışında alternatifler arayarak yurtdışına gidiyorlar. Çevremde bununla ilgili sayısını hatırlamadığım örnekler mevcut. Peki İstanbul’a alternatif sadece yurt dışı mı? Bence Türkiye’nin en yaşanılır şehirlerinden biri olan İzmir bu sorunu çözebilecek nitelikte.

İşte buradan yola çıkan Sanat Yönetmeni Burcu Çeliksap (geçtiğimiz Temmuz ayında İstanbul’dan İzmir’e taşındı), hem öğrencilere yeni kapılar açmak hem sektöre “İzmir” fikrini gösterebilmek adına, İzmir’de ilk defa bir Üniversite Meslek Yüksek Okulu tarafından İstanbul ve yurtdışındaki etkinlikler düzeyinde bir organizasyon hazırladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu tarafından 22-23 Mart tarihlerinde düzenlenen Unigraph Tasarım ve Yaratıcılık Festivali’nde sektörün önde gelenleri İzmir’deki öğrenciler ile buluştu. 4129Grey CEO’su Alemşah Öztürk, Facebook Yaratıcı Stratejiler Uzmanı Görkem Yeğin Mert, dünyaca ünlü karikatürist, illustratör ve grafik tasarımcı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Muhabbet Ajans yöneticisi, yaratıcı yönetmen Kenan Ünsal, Cactus Motion & Design Studio kurucusu, yönetmen Batuhan Türkay, Rafineri Ajans Kıdemli Sanat Yönetmeni Efe Kaptanoğlu, tasarımcı Christopher Çolak, grafik tasarımcı Sarp Sözdinler ve Aegeancy ortak yaratıcısı İnci Damla Güneşliler’in de aralarında bulunduğu konuşmacılarla, çok sayıda konferans, atölye ve destekleyici etkinlik gerçekleştirildi.

Workshoplar yapıldı, teknoloji- mobil konuşuldu. Özel sergi açıldı. Birebirde atölyeler düzenlendi, portfolyo görüşmeleri ve network toplatılarının ardından bir parti ile etkinlik bitirildi.

Organizasyona sadece İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri değil, İzmir’deki tüm üniversitelerden ve hatta Grafik Meslek Liseleri’nden dahi katılım sağlandı. Bu tarz etkinliklerin çok büyük bir oranının İstanbul’da yapıldığını göz önüne alırsak, İzmir’de böyle bir etkinliğin yapılmış olması özellikle İstanbul’a gidemeyen öğrenciler açısından da büyük fayda sağladı.

Bu etkinliği diğer üniversite etkinliklerinden ayıran en büyük fark; üniversite fark etmeksizin Grafik Tasarımdan, Görsel İletişim Tasarımına, Medya ve İletişim’den Halkla İlişkiler ve Reklamcılık’a ve hatta Sinema Televizyon öğrencilerine kadar ulaşılması, sektörün en başarılı isimlerini 2 günde tek çatı altında toplanması, konukların konuşmalarından sonra 2 gün boyunca her bir öğrenci ile birebir network oluşturması gösterilebilir. Sadece öğrenci ve profesyoneller bir araya getirilmedi, ayrıca İzmir’deki birçok marka da etkinliğe katılarak sektörün önemini anladı. Ve hepsinden en önemlisi böyle bir etkinlik İzmir’de yapıldı.

Organizatör, Konuk İletişim, Festival Görsel Kimlik Tasarımı, Motion Design: Sr. Art Direktör, Öğretim Görevlisi Burcu Çeliksap
Organizasyon Komite Başkanı: İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü, Öğr. Gör. Burçin Önder
Proje Yöneticisi ve Genel Koordinatör: MYO Müdür Yrd. Öğretim Görevlisi Emre Küheylan
Grafik Tasarım: Öğr. Gör. Ayşegül Pınar Acar
Grafik Tasarım: Öğr. Gör. Kenan Demirel
Prodüksiyon, Konuk Ağırlama: Öğr. Gör. İdil Somalı
Prodüksiyon, Basın ve İletişim: Öğr. Gör. Semra Keleş
Prodüksiyon: Öğr. Gör. İlker Yalçın
Transfer & Akretasyon: Öğr. Gör. Serkan Bolat

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter