“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ÜNLÜ KULLANIMINI TERSTEN YAPMAK

Hep alıştığımız nedir? Bir kampanya iletişiminde eğer ünlü bir sima kullanılacaksa bu kişinin markayı kullandığı, önerdiği ya da kullanmazsa başına gelenlerin sergilendiği bir yaratıcı uygulama görürüz. Marka yapabiliyorsa ünlünün bir nevi etinden sütünden her türlü şekilde yararlanmaya çalışır ve bu şekilde çok değerli pazarlama kampanyaları da gerçekleştirildi.

kitkat-elmaaltshift-1

JWT Amsterdam ise Kitkat’ın yeni lanse edeceği ürünü Chunky Double Caramel için farklı bir ünlü kullanımı yapmış. Hollanda’nın medyada en çok yer alan ünlülerinden Gordon Heuckeroth bu kampanya için seçilmiş. Adam medyada o kadar çok yer alıyormuş ki, “ürünümüz duble karamelli olunca sadece bir kişi değil tüm Hollanda bi ara verebilir” denilerek halkın adamdan kurtulmasını sağlamışlar. Böylelikle markanın sloganı “Have a Break” (Bi ara ver) her zamanki gibi iletişimin göbeğinde yer almış.

kitkat-elmaaltshift-2

Peki Hollandalılar adamdan nasıl kurtulmuşlar? Kampanya için hazırlanan siteden tweet atıldıkça, paylaşım ve yorum yapıldıkça Heuckeroth’un Hollanda’dan daha uzak bir noktaya gönderileceği vaadedilmiş.

Kampanya sonunda adam uzakta bir adaya gönderilirken 9 gün boyunca hiçbir medya kanalında görülmemiş, hatta adama ait sosyal medya hesaplarında adamın fotoğrafı yerine Kit Kat logosu ve bilgileri yer almış hatta Wikipedia’da adam hakkındaki madde bile silinmiş. Yine de adamı merak edenler için kaldığı izole adada canlı kameralar aracılığıyla ne yaptığı izlenebiliyormuş.

Kampanya sonucunda 1 milyon dolar olarak hesaplanan haber değeri yanında markanın satın alınma niyeti %51’e çıkmış, bilinirliği ise %98’e. Facebook fanları %14, Twitter takipçileri %25 artmış. Pazar payı da %25’e yükselmiş.

kitkat-elmaaltshift-3

Kampanyanın ünlüyü yanında göstermektense onu bir nevi yererek sepetlemesi hem alışılmadık bir yöntem ve ekstra dikkat çekici oluyor; hem de markanın sloganı ve mesajıyla tam uyuşuyor. Düşünenlerin aklına, reklamverenin bütçesine sağlık:)

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter