“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

VPN Bilen Efsanevi Nesil: Y Kuşağı

Y kuşağı… VPN bilen efsanevi nesil…

Şu an 18 yaşından 36 yaşına kadar olan insanları temsil eden bu kuşağın en küçük mensubu bile üniversiteye başladı! Zaman ne çabuk geçiyor.

Peki, kimiz biz? İlgi çekici özelliklerimiz olduğu kesin.

Google’da Ara Beni!

Bizi bir önceki kuşaktan, yani X kuşağından, ayıran en önemli özelliklerimizden biri internet merakımız ve hatta bağımlılığımız. Gece, gündüz, evde, iş yerinde, dışarıda, her yerde teknolojiyle iç içeyiz. Bu durum günlük hayatımızın içine o kadar girmiş durumda ki kuş uçsa Google’da aratıyoruz ve bundan şikayetçi de değiliz. Örneğin, anne-baba olanlarımız çocuk yetiştirmeyle ilgili sorularını bile ailelerine danışmak yerine Google’da arayıp öğrenmeyi tercih edebiliyor. Ne kadar iyi olduğu tartışılır tabii…

Katya! Yemeğimi getir!

Evet, yemek hazırlamakla pek aramız yok. Tercihen sipariş veriyoruz. Uzun uzun yemek yapmakmış, sofra hazırlamakmış çok da bize uygun değil. Hızı seviyoruz bir kere. O yüzden, restoranda yemeyi, eve sipariş vermeyi, fast-food restoranlara gitmeyi falan tercih ediyoruz. Hatta siz bizi kısaca Yemeksepeti’nin başında bulabilirsiniz.

Dersleri Kaçırıp YouTube’dan İzlemek?

Biz okul çağındayken internet ve sosyal medya olayları yükseliş gösterdiği için internet merakımızın ve kullanımımızın zirvede olduğunu söylemiştim. E tabii bu durum derslere de yansıdı. Derse girmeyip YouTube’dan öğrenenler mi dersiniz, online kurslar alarak sertifika biriktirenler mi dersiniz… Biz böyleysek şu an Z kuşağını düşünemiyorum.

Öv Beni!

Konu iş hayatına gelince; başarı odaklıyız ve hatta oldukça talepkar olduğumuzu da söyleyebilirim. Yılda bir kere performans görüşmesi mi olurmuş? Y kuşağı olarak, yöneticilerimizden daha sık geribildirim almayı seviyoruz. Övülmeyi seviyoruz, nerede durduğumuzu da bilmek istiyoruz. Zaten dikkat edin, birçok şirket yıllık performans görüşmelerini her çeyrekte yaptığı görüşmelere dönüştürüyor artık. Bu da gidişatın bir göstergesi.

Ağzımızda Bakla Islanmıyor!

Anne babalarımız maaşlarını sır gibi saklarken; biz Y kuşağı olarak bunu pek de sevmiyoruz. Araştırmalar, %30’umuzun maaşını arkadaşlarıyla paylaştığını gösteriyor. Bu oran X kuşağında %8. Farka bakın. Şeffaflığı seviyorsak demek…

Dikbaşlılığımız ve talepkarlığımız çevremizi yorsa da yaratıcılığımız ve cesaretimiz takdire şayan değil mi? Sevin bizi işte!

Ben Kreatif Maymun.

Via, Via=

Görsel: iStock