“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Yetenek Sınavları Kaldırılıyor #yetenekyoksa #yeteneksinavimadokunma

Bütün yıl boyunca kursa gidip, kendimi, elimi geliştirip sınavlara hazırlanmıştım. Yıl 1995. Üç bölüm seçmiştim o zamanlar: Resim, Grafik ve belki bu ikisi olmaz da bir sene kalıp sonra tekrar sınava girerim diye Geleneksel Türk El Sanatları. Çok net hatırlıyorum. Akşam geç bir saatti, kardeşimle MSÜ’nün kapısına doğru heyecanla koşturmuştum. Sonuç çok kötüydü: Resim ve grafik yalan, diğer bölümü ise kazanmıştım. Gözlerim dolu bir şekilde ayrılmıştım oradan. Tabii istemediğim bölüme gitmedim.

Ve sonrasında tam bir sene boyunca, tabiri-caizse eşek gibi çalışıp, her gün sokakta, evde vs her şeyi çizerek çalışıp tekrar girmiştim sınava. Resim, Grafik ve bu sefer Endüstri Ürünleri Tasarımı’nı seçmiştim. Ve o günü hiç unutamam: Hepsini kazanmıştım! 2 sene boyunca bu bölümlerden özellikle Resim’e girmek için çok çalışmıştım ve kazanmıştım. O başarı hissini, o mutluluğu şu anda bile damarlarımda hissedebiliyorum, öyle güzel bir duyguydu. Ta ortaokul/liseden beri çiziyordum ve sadece MSÜ istiyordum. Başarmıştım işte.

İşte seneler boyunca çalışıp bu hissi, bu duyguyu, bu mutluluğu gençlerin ellerinden almak istiyor YÖK!

Mutlaka yetenek sınavıyla alınması gereken; Çizgi Film (Animasyon), Grafik Tasarım, Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı vs gibi yukarıda listesini gördüğünüz bölümlere sadece merkezi yerleştirme sınavı ile öğrenci almak istiyor YÖK. Yani kısaca diyor ki, senin yetenekli olman, seneler boyunca bu bölümlere girmek için çalışman, hayalin vs, bunlara gerek yok. Matematik, sosyal vs soruları cevapla, puanın tutsun, yeterli. Yani diyor ki, senin tasarım yapmana, çizmene, üretmene, yaratmana ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan tek şey puanın! Kısacası, yeteneği olmayan biri sadece puanı yüksek diye bu okullara girmeye hak kazanacak. Demet Evgar’ın paylaştığı gibi; “Bu kararla bölümlerimizden çizim yapamayan animasyon sanatçıları, grafik tasarımcılar, moda tasarımcılar; mekik çekemeyen, koşamayan sporcular mezun olacak.”

View this post on Instagram

A post shared by GMK (@gmk_turkey) on

İşte bu haksız duruma karşı herkesin sesini çıkarması gerekiyor. Change.org’da bununla ilgili bir imza kampanyası başlatıldı. Birçok insan ise hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem de gerekli mercilere bu konuyla ilgili sosyal medyadan yazmış durumda. İster bu okullarda okuyun, isterseniz farklı branşlarda, mutlaka ama mutlaka tepkinizi gösterin.

View this post on Instagram

Her insan bir yetenekle gelir hayata.Ve kimsenin yetenegi bir diğerinden daha az değerli değildir. Her bireyin kendine ait yeteneğiyle parlaması, o insanın yegâne hediyesidir…YÖK' ün, bu kararını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Bu karar; o dalda yeteneği olmayan öğrenci için de bir kandırmaca olacaktır.

A post shared by Demet Evgar (@temedragve) on

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter