“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

YOUNG TALENTS: EZGİ GENÇ

Ezgi Genç, 88 doğumlu. Çocukluğundan beri sanatın birçok dalına ilgi duymuş, lisede Meslek Lisesi’nde Plastik Sanatlar bölümü okuyarak yoluna biraz karar vermiş. Aynı lisede Oyuncak Tasarımı adlı dersinde keçeyi keşfetmiş, oyuncak yapmanın tadına varmış. O andan itibaren arkadaşlarına hediye almayı kesmiş, yapmaya başlamış. Fotoğraf çekmeyi seven arkadaşına, fotoğraf makinesi; Amerika’da yaşayan arkadaşına “daha çok konuşabilsinler diye!” telefon yapmış. Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, Geleneksel Türk Sanatları, Hat Anasanat dalında okuyarak devam ediyor. 2009’un yazında sevgilisinin verdiği müthiş gazla “le petit yubbié”yi açmışlar.

Ezgi Genc, who was born in 1988. She has shown interest in many branches of art since her childhood but chose the path of plastic arts in high school. She discovered the fabric felt at a toy design class, which she took in high school. It was here she tasted the joy of making toys. From that moment on, she started making presents for her friends rather than buying them: A camera for the friend who likes to take photos, a phone for her friend who is living in USA (so that they can talk more!).

ezgigenc-elmaaltshift-1

ezgigenc-elmaaltshift-8

ezgigenc-elmaaltshift-5

Keçeden yaptığı oyuncakları/aksesuvarları lepetityubbie.blogspot.com‘dan satıyor, ayrıca özel siparişler de alıyor. Sürekli hayalini kurduğunuz bir oyuncak daha üretilmediyse, sevdiğiniz birine sadece size özel bi oyuncak hediye etmek istediğinizde kendisi yapabiliyor, ne de olsa kendisi de bunu yaparak başlamış bu işe. Hiç doğru düzgün oyuncak blogu olmadığını görünce, “bi tane ben açayım bari, hem de benim için de arşiv olur” diye düşünüp miyum.blogspot.com‘u açmış, el yapımı her şeyi konu ediyor. Son olarak 1 yıldır kafasında bir bebek gibi büyüttüğü hayalini gerçekleştiriyor ve Nisan ayında ilk kişisel sergisini açmaya hazırlanıyor. 3 boyutlu film afişleri yaptığı sergisinde malzemesi değişmiyor, keçe. Daha önceden yapılmamış bu fikriyle sıradanlaşan afişlere kendince bir çözüm getirmeyi umuyor. “Çeyizlik Filmler” adını verdiği sergisini 1 Nisan’dan itibaren Milk Gallery’de görebilirsiniz.

Currently, she is enrolled at Mimar Sinan Fine Arts University, studying Traditional Turkish Arts. In the summer of 2009, with the support of her boyfriend, they created “le petit yubbié”, where she sells the toys and accessories made of felt. She gets special orders too, so if the toy of your dreams has not been produced yet or you want to give a special gift for someone special, she will make it for you. After all, this is how she started, by making gifts. After seeing that there were no decent toy blogs around, she decided to create her own at miyum.blogspot.com, where her subject matter is anything hand made. For the past year, she is making her dream come true and is getting prepared to open her first personal exhibition in April. She will exhibit her 3D movie posters, which she continues to make from her favorite material, felt. With this original idea, she hopes to reinvigorate the contemporary movie posters, which she believes have become extremely trite. You can visit her exhibition, “Dowery Movies”, at Milk Gallery starting from April 1st.

ezgigenc-elmaaltshift-6

ezgigenc-elmaaltshift-7

ezgigenc-elmaaltshift-4

ezgigenc-elmaaltshift-3

ezgigenc-elmaaltshift-2

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter