“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

LIBRESSE’TEN MAVİ SIVI YERİNE REGLİYLE BAŞA ÇIKAN KADINLARIN GERÇEK HAYAT HİKAYELERİ

Kadın bakım ürünleri markası Bodyform ve Libresse global reklam kampanyasında gerçek adet kanı göstererek regli tabusunu yıkmayı hedefliyor. Abbott Mead Vickers BBDO tarafından yapılan “Blood normal” isimli kampanya, regli kanının gelenekselleşmiş simgesi mavi sıvı yerine reglisiyle başa çıkan genç kadınların gerçek hayat senaryolarını gösteriyor. Reklamda gördüğümüz kişilere sevişen iki insan, duşta bacağından kan akan bir kadın, marketten ped alan bir adam ve bir akşam yemeğinde ped soran kadın da dahil.

libress-elmaaltshift-1

Klip çoktan YouTube, Facebook, Instagram ve Snapchat’te dolaşmaya başladı. Bodyform İngiltere’de 20 saniyelik bir film yayınlayacak Libresse ise iki dakika 20 saniyelik versiyonunu Hollanda ve kuzey ülkeleri gibi global pazarında gösterime sokacak. Videoda kullanılan grafik hikayeleri Victo Ngai yapmış, regli iç çamaşırı özel olarak Fransız marka Dessu tarafından tasarlanmış, regli şakaları 12 yaşındaki komedyen Saffron Herndon’dan alınmış ve ped şeklinde deniz yatağı kullanılmış.

libress-elmaaltshift-2

Bodyform daha önce ana akım medyada regli stigmasına yıkmak için girişimlerde bulunmuştu. Geçen sene Essity markası kadınların spor yaparken kanayan yerlerini göstermiş “hiç bir kan bizi geri durdurmamalı” sloganına yer vermişti.

Essity’nin iletişim direktörü Tanja Grubner “Regli hayatın normal bir parçası ama çoğu zaman ana akım medya tarafından gözardı ediliyor. Basit bir şekilde günlük hayatta gördüğümüz kadın karakterleri yayınlamıyorlar. Kadın bakım ürünlerinde lider bir marka olarak, regli üzerindeki bu stigmaya meydan okumak istedik. Her tabu gibi bunun da çok insan tarafından görüldükçe normal bir konu olacağına inanıyoruz. Günlük hayattaki regli durumlarını gerçekçi ve dürüstçe göstererek tabu ile mücadele eden bir kampanyaya öncülük yapmak istedik, çünkü toplum için doğru olanın bu olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

libress-elmaaltshift-4

10.000 kişiyle yapılan bir araştırmada üçte bir katılımcılar regli döneminin tabu olduğunu düşünüyor. Her 10 kadından 9’u reglisini saklamaya çalışıyor ve gençlerin %56’sı aileleriyle regli hakkında konuşmak yerine okulda zorbalığa maruz kaldığını ifade ediyor.

libress-elmaaltshift-3