“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Bir ilan, bin insan!

Bir gazete ilanı. 2 tam sayfa çıkacak. Ön sayfada kampanyanın detayları, arkada 1000 bayilik bir liste. İlk önce ön sayfadan başlayalım.
Bu bir gazete ilanı. Bilgilendirici, kampanya duyurucu vs. İçinde neler yok ki: Kampanya dahilinde verilecek yan ürünler, büyük puntolarla ve compressed+bold bir şekilde yazılmış başlık, başlığın üstünde ondan daha küçük puntoyla yazılmış regular bir üst başlık, büyük başlığın hemen altında küçük bir alt başlık, başlık üstüne başlık! Başlıkların altında da ürünümüz!
Sarı alan üstüne yazılmış ürün fiyatı, şu kadar vade bu kadar taksit…
Başka… Body copy . Evet. Bunu da unutmamak lazım. Aydınlatıcı bilgilerle dolu body copy. Ve bu bilgilerin tüketiciyi tam olarak bilgilendirmediğini düşünmüş olmalılar ki, bunun hemen altına bir body copy ve yanına bir logo daha.
Başka… Şimdi bu ürünün ne olduğunu anlatmadan, bu kadar kalabalığın hemen altında, şirket logolarının hemen üstünde duran, içinde yaklaşık 60 tane daha logo bulunan ve bu logoların altında da bazı bilgiler bulunan bilmem kaç santimlik alanın ne olduğunu ve orada ne bulunduğunu soracaksınız. Ben de size bunların GEREKLİ olduğunu söyleyeceğim. Çingene bohçası, çıfıt çarşısı size neyi ifade ediyorsa, bu kadar GEREKLİ şeyin de bana bunları ifade ettiğini söyleyeceğim.
Günlerdir, hatta sanırım bir buçuk hafta oldu, “yok şunun rengi değişsin, yok bunun puntosu ufalsın, ürünümüz biraz büyüsün, logoların yerlerleri değişsin, ayrıca şu bilgiyi de koyalım, yazı karakterini değiştirebilir miyiz, ilanın fon renginde revizyon yapıp tekrar gönderebilir misiniz, (yine) logoların yerlerini değiştirelim, yine şunu yapalım, yine bunu yapalım”, sözleri bitmek bilmedi. Mütemadiyen de devam edecek.
Müşterinin bazı yerleri onaylayıp, yine aynı yerlerde değişiklik yapması, zamanımızdan çalması o ilanın daha doğru ya da güzel olmasını mı sağlayacak? İşimden -bu durumlar yüzünden- soğumamı sağlamalarına hakları var mı?
İlanın sahibi, tüketici, bu çıfıt çarşısına benzeyen ilanı gördükten sonra hemen bayilerine koşup satışlarını artıracaklarını mı düşünüyorlar?

Bilmiyorum.

(Bayilik sayfasına değinmeyeceğim bile. 1000 tane bayi adı ve adresi ve telefonu. Daha ne olabilir ki?)

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter