“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

VAN GOGH’UN GÜN YÜZÜNE YENİ ÇIKMIŞ SNOOPY, TOTORO, SUPER MARIO ÇALIŞMALARI

Aja Kusick, kendi deyimiyle “ana rahminden beri” resim yapıyor.

Sınıfta notlar alan değil, çizimler yapan kız çocuğuymuş. Yani hayatı resim çizmek.

van gogh-elmaaltshift-10

Etsy’de anlattığı kendi hikayesi sıradan bir Amerikan dram filmini andırıyor gibi aslında. Okudukça, “ben bu hikayeyi biliyorum sanki?” hissiyatı oluşuyor. Otizmli bir çocuğa sahip bekar anne, tek göz odalı evinde hayat gailesi ile başa çıkmaya çalışırken, o zamanlar yeni yeni tanınmaya başlayan Etsy’e çizimlerini koymuş ve ilk resimlerinin satılmasıyla çıkış yolunu bulmuş. Aslında neden olmasın, yeni bir film konusu için hiç fena fikir değil. Eğer yıldızı parlamaya devam ederse ileride teklif bile alır belki, kimbilir?

van gogh-elmaaltshift-1

İnternette eğer karşınıza çıktıysa bu resimler, hikayesi şöyle. Yaptığı Eyfel Kulesi resminin Van Gogh tarafından yapıldığını sanıp bunu sitesinde yayınlayan bir eğitim blogu sayesinde başlamış her şey. Eyfel Kulesi 1889’da tamamlanmış, yani Van Gogh ölmeden 1 yıl önce. Van Gogh’un son yıllarını Güney Fransa’da geçirdiği biliniyor, bu nedenle kulenin resmini yapmış olmasını bırakın, görmüş olma ihtimali bile pek düşük.

van gogh-elmaaltshift-12

Velhasıl-ı kelam, bu durumdam ilham alan ve eğlenceye dönüştürmek isteyen sanatçı kendine “Van Gogh başka neleri görmemiştir?” diye sorup, “Van Gogh Hiç” adı altında bir seri resim çizmiş. Dönen yıldızlar altında oturan Snoopy’den, çok renkli ve canlı Super Mario’ya, ağaç dalında oturan tatlılar tatlısı Totoro’dan cadılık ve büyücülük okulu Hogwarts’a kadar çeşitli popüler kültür öğelerini Van Gogh dokunuşlarıyla resmetmiş.

van gogh-elmaaltshift-11

İşte, bir kişinin bir işi batırması (ama ne epic fail!) başka bir kişinin faydasına olabiliyor bazen. Çünkü Aja Kusick bu şekilde tanınmaya başlıyor. Etsy sayfasını siz de ziyaret edip dilerseniz sipariş verebilirsiniz. Salonunuzun duvarında şöyle bir Snoopy tablosu fena durmaz mıydı?

van gogh-elmaaltshift-9+

van gogh-elmaaltshift-8

van gogh-elmaaltshift-7

van gogh-elmaaltshift-6

van gogh-elmaaltshift-5

van gogh-elmaaltshift-4

van gogh-elmaaltshift-3

van gogh-elmaaltshift-2