“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

AYNADA GÖRDÜĞÜNÜ SORGULATAN SANATSAL BİR YANSIMA ÇALIŞMASI

Herkes nasıl göründüğünü bilmek ister çünkü başkalarının fikirleri önemlidir, değil mi?

neon-mirror-messages-elmaaltshift-3

Güzel olduğumuza, başarılı olduğumuza, güçlü olduğumuza başkaları mı karar verir peki? “Ayna ayna söyle bana” masallarıyla büyüyen bir nesil en çok kime inanır; aynada kendi gördüğüne mi yoksa başkasının gördüğüne mi İnsanoğlunun aynalar ile husumeti yüzyıllar öncesine dayanıyor. Kendiyle barışamayanlar, görüntüsünden memnun olmayanlar, aynanın yansıttığı gerçeklikten mutsuz olanlar, aynalara yalan söyleyenler, bu yalanlara inananlar…

neon-mirror-messages-elmaaltshift-5

Kolombiyalı ödüllü direktör ve aynı zamanda başarılı bir sanatçı olan Camilo Matiz insanların aynalar karşısında yaşadığı bu duygu değişimlerine dikkat çekmek için bir çalışma hazırladı. 5 farklı yansıma çalışması bulunan projede insanlara kim olduklarını ve kendilerini nasıl algıladıklarını göstermeyi amaçlıyor.İlk bakıldığında “pozitif” mesaj veren aynanın üstünde bir mekanizma ile kurulan parlak neon ışıkların aynaya yansımasında gizli bir mesaj ortaya çıkıyor.

neon-mirror-messages-elmaaltshift-4

Aynanın içinde oluşan yansıma bizi aslında duymak istemediğimiz ve yüzleşmekten kaçtığımız gerçeklerle burun buruna getiriyor. Take a selfie (bir selfie çek) mesajı, fake a life (bir hayatı sahteleştir) gibi eleştirel bir mesaja dönüşüyor. Tıpkı believe you can (yapabileceğine inan) mesajındaki motive edici anlamın, lie to yourself anyway (ne olursa olsun kendine yalan söyle) mesajındaki balyoz etkisi gerçekliğe dönüştüğü gibi.

neon-mirror-messages-elmaaltshift-2

neon-mirror-messages-elmaaltshift-1