“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Ben Robot Değilim

Türkiye’nin öncü teknoloji markalarından Vestel, dijital projeleriyle örnek gösterilebilecek markalar arasında. Yeni başlattığı “Ben robot değilim.” projesi de bu projelerin en güzel, en anlamlı örneklerinden biri.

Peki bu proje bizlerle nasıl buluşuyor?

Vestel’in websitelerinden birine giriyoruz. Karşımıza her zamanki doğrulama yöntemlerinden biri (Captcha) çıkıyor zannediyoruz. Ama sonrasında bu Captcha üzerinden hayvanların hayatının ne şekilde şiddet görerek son bulduğunu öğreniyoruz ve “Robot değilsen böyle bir vahşete sessiz kalamazsın!” mesajıyla karşılaşıyoruz. Kurguda beşi kedi beşi de köpek olmak üzere on hayvanın başına gelen gerçek olaylara yer verilmiş. Acı ama gerçek.

ben-robotdegilim-elmaaltshift

Bildiğiniz gibi, hayvanların yaşam hakkı özellikle son dönemlerde yoğun biçimde tartışılıyor. Bu konuyla ilgili tepkisini göstermek isteyenler insanlar için de aracı oluyor Vestel. Mesela, www.robotdegilim.com ‘u ziyaret edip hashtag kampanyasına katılabilirsiniz. Eğer websiteniz varsa; bu Captcha yazılımını kendi sitenize uygulayabilirsiniz. Çok iyi değil mi?

Bu tarz güzel işler arada kaynayıp gitmemeli. Daha fazla duyulsun, desteklensin ki devamı gelsin. Haydi, siz de destek olun!

Ben Kreatif Maymun.