“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

O MİNİCİK AYAKLAR DESTEĞİNİZLE ÜŞÜMESİN

“Bir çift mutluluk” projesi, 2015 yılının Ocak ayında 7000 köy yolunun kapandığı Anadolu’da, bir çift ayakkabısı dahi olmayan dar gelirli öğrencilere, suya dayanıklı ve dört mevsim giyilebilecek okul ayakkabısı sağlamak üzere başladı.

Hedef, 33 şehirde, 100’ü aşkın ilköğretim okulundaki 10.000 ihtiyaç sahibi öğrenciye, dayanıklı okul ayakkabısı ulaştırmak.

bifrciftmutluluk-elmaaltshift-4

Hava koşulları ve uzun okul yolu mesafelerine daha az dayanıklı olan İlkokul 1. sınıf ila 3. sınıf öğrencileri yaş grubu olarak belirlendi. Okul yönetimi ve sınıf öğretmenleri ile il yerel yönetimlerinin iş birliği ile oluşturulan projede ayakkabıların bir kısmının bizzat birinci elden birebir iletişimle proje ekibi tarafından çocuklara ulaştırılması, sınıf öğretmenleri ile görüşülerek sponsorluk konusunda desteğe ihtiyacı olan çocukların belirlenmesi için önemli bir rol oynuyor.

bifrciftmutluluk-elmaaltshift-3

Unisex ve klasik okul ayakkabısı olarak tamamen birinci sınıf deriden üretilmiş olan ayakkabıların tabanı sağlam lastik ve tamamı su geçirmez. Ön ve arka kısmındaki sert alanlar enjeksiyonla hazırlanmış ve kolay kolay deforme olmamak üzere güçlendirilmiş durumda. Tasarımı çocuklar rahat giyip çıkarsın diye bantlı olarak hazırlandı. Bantın olduğu kayış alanı, sağlamlığı artırmak üzere deri takviyeli.

İçi, bahar aylarında çocukların ayaklarını terletmemesi için mevsimlik ayakkabılarda kullanılan “tartan” olarak adlandırılan özel bir tür kumaştan yapıldı. Detayları sitesinden inceleyebilirsiniz.

bifrciftmutluluk-elmaaltshift-2

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter