“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

MATEMATİK PROBLEMLERİ İLE ÇOCUKLARI ERKEN HAMİLELİKTEN KORUMAYA ÇALIŞAN KAMPANYA

Peru’da 18 yaşının altındaki çocukların %15’i ya hamile, ya da çocukları var.

Bunun üzerine Save The Children Vakfı (Çocukları Koruyun) ülkenin bu sorununu eğitimle çözmek için McCann Lima ile yaratıcı bir kampanya başlatmış. Problemas Reales (Gerçek Problemler) adında online bir eğitim kursu açarak matematik ve dil kavrama egzersizleri ile hamilelikle alakalı örneklerin olduğu sorular hazırlanmış.

savethechildren-elmaaltshift-1

Yani şöyle probemler yerine “Bir işi Bedri 8, Rahmi 12, Eyüp ise 16 günde bitirebilmektedir. Buna göre, Bedri ve Rahmi’nin birlikte 14 günde bitirdiği başka bir işi Rahmi ve Eyüp birlikte kaç günde bitirir?”, mesela “Ayşe 15 yaşında ve Pazar günleri 6 saat basketbol oynuyor. Ama şimdi bir anne ve zamanının 7/12’sini çocuğu için harcamak zorunda. Ayşe iki ay boyunca en az kaç saat basketbol oynayabilecek?” gibi sorular sorulmuş.

savethechildren-elmaaltshift-2

Her sorunun çoklu cevap seçme opsiyonu var ancak eğer bir soru cevap verilmeden geçilirse bir pop up uyarı çıkıp kullanıcıya potansiyel problemlerle ilgili daha farkında olmasını kendisini eğitmesini söylüyor. Sekiz soru cevaplandıktan sonra kullanıcı skorunu alıyor ve mesajını paylaşma imkanı sağlanıyor.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter