“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Yere Çöp Atanları Durdurmak İçin Tanrı, Hologram ve Yapay Zeka Kullanımı

Tayvan, çöp atanları durdurmak için tanrının, yapay zekanın ve hologramların güçlerinden yararlanıyor.

Çöpü dışarı çıkarmak en kolay işlerden biri gibi görünse de Tayvan’da durum pek de öyle değil. Şehirde yaşayanların, çöp kamyonunun gelmesini beklerken çöp torbalarıyla birlikte belirlenmiş bir alanda sıraya girmeleri gerekiyor.

Eğer çöp kamyonunu kaçırırlarsa, çöplerini eve geri götürmek ya da gizlice atmak zorunda kalıyorlar ve bu da yaygın bir çöp sorununa yol açıyor. Yaratıcı ajanslar Leo Burnett Taiwan ve Digitas Taiwan bu sorunu çözmek için “Tanrı” ve yapay zekanın güçlerinden yararlanmaya karar verdi.

Kampanya, ‘TANRI İZLİYOR’ Davranış Tanıma Dedektörü’ olarak adlandırılan yapay zeka destekli bir cihaz kullanıyor. Kulağa oldukça garip gelen bu model, çöp atanları tespit etmeye yardımcı oluyor ve onları çöpleri doğru bir şekilde atmaları konusunda uyarmak için bir tanrının holografik projeksiyonunu yansıtıyor.

İlginçtir ki, Tayvan’ın ana dini Taoizm’de yüzlerce tanrı bulunduğundan, ajanslar mesajı iletmek için doğru tanrıyı seçmek zorunda. “Sert ama dostane” bir tavırla aile büyüğü olarak saygı gören ve Toprak Tanrısı olarak da bilinen Tudigong‘u seçiyorlar.

Leo Burnett Tayvan CEO’su Kevin Yang, şehirdeki çoğu insanın çöplerini kötü niyetle atmadığını açıkladı. Bu nedenle, bir tanrının holografik bir projeksiyonunu oluşturmak, yapay zeka gibi teknolojilerin mahalleleri nasıl daha iyi hale getirebileceğini göstermenin en yaratıcı yoluydu.

Pilot programın uygulanmasından sonraki üç ay içinde, bölgede yasadışı atık boşaltımında %73’lük bir düşüş görüldü. İleriye dönük olarak, Tudigong’un projeksiyonu yakında New Taipei City’deki diğer semtlere de yayılabilir.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter