“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Apple’dan Yürekleri Isıtan Bir Noel Filmi “Fuzzy Feelings”

Passion Pictures‘ın animasyon yönetmeni Anna Mantzaris, “yünlü” stop-motion yeteneklerini, TBWA\Media Arts Lab aracılığıyla Hungry Man‘de Lucia Aniello tarafından yönetilen dört dakikalık, yürekleri ısıtan bir eser olan Apple’ın 2023 tatil filmine taşıyor.

İyilik Noel’de her zaman bol miktarda bulunur, ancak neden şu anda özellikle önemli hissediliyor? Son 12 ay şimdiye kadarki en ağır dönem olduğu için olabilir mi? Büyük ihtimalle. İşte bu yüzden Apple bu yılki yılbaşı reklam kampanyasının galibi olarak öne çıkıyor.

‘Fuzzy Feelings’ adlı bu dört dakikalık kısa film, huysuz bir patronu olan genç bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. İçinde bulunduğu mutsuz durumla başa çıkabilmek için iPhone’unda, bir dizi talihsiz olaya maruz bıraktığı müdürünün başrolde olduğu bir stop-motion film yapıyor. Bir rüzgarda ceketini ve pantolonunu kaybediyor. Buz gibi soğuk bir nehre düşüyor. Noel ışıklarıyla kendini elektriklendiriyor. Geçen her günle birlikte, kahramanımızın kuklasına olan muamelesi daha da kötüleşiyor.

Ta ki bir gün patronu ona bir bayram hediyesi verene kadar. Aynı akşam kalabalık bir restoranın önünden geçerken, müdürünü tek başına yemek yerken görüyor. Evindeki stüdyosuna döndüğünde, kendisine bakan küçük karaktere bakıyor ve onun yerine nazik bir şey yapmaya karar veriyor. Patronunun kendisine hediye ettiği çoraplardan küçük bir köpek yapıyor ve yavru köpeği onunla tanıştırıyor. Animasyonun gerçek hayata da yansıyan mutlu bir sonla bittiğini görüyoruz. Apple açıklamasında “Yaratıcılık birbirimize ve dünyaya bakışımızı değiştirme gücüne sahiptir” diyor. “Bazen olayları yeni bir gözle görmek tüm farkı yaratabilir.”

Reklamın animasyon bölümü TBWA\Media Arts Lab ile birlikte çalışan İsveçli animasyon yönetmeni ve film yapımcısı Anna Mantzaris tarafından hazırlandı ve Passion Pictures tarafından üretildi. Film kısmı ise Hungry Lab ve yönetmen Lucia Aniello tarafından hazırlandı.

Tüylü ve yumuşak yuvarlak karakterler, Anna’nın insanlara ve çevremizdeki dünyaya genellikle mizahi bir bakış atan çalışmalarının tipik bir örneği.

Anna, Fuzzy Feelings’in yapım sürecinden bahsederken şunları söylüyor: “Stop motion’ın benim dilim gibi olduğunu hissediyorum. Benim için bu, bir hikayeyi nasıl anlatabileceğim konusunda bana büyük bir özgürlük sağlıyor.” Şaşırtıcı bir şekilde, tüm çekimler iPhone 15 Pro Max dahil olmak üzere Apple ürünleri kullanılarak yapıldı ki bu da Anna için bir ilkti: “Neler yapabileceğini görmek gerçekten ilginçti. Aslında 48 megapiksel çekim yapabilmesi ve ham dosyaları çekebilmesi beni çok şaşırttı. Buna sahip olmak önemli çünkü setlerdeki tüm ayrıntıları yakalamak istiyorsunuz. Bunun telefonunuzda mümkün olması harika bir şey.”

Anna bu hikayenin başkalarında da bir şeyler yaratma isteği uyandırmasını umuyor: “Umarım insanlar karakterlerimizi ve hikayemizi görür ve kendileri de bir şeyler denemek için ilham alırlar.”

Ajans: TBWA\Media Arts Lab
Prodüksiyon: Hungry Man
Yönetmen: Lucia Aniello
Görüntü Yönetmeni: James Laxton
Animasyon: Passion Pictures
Animasyon Yönetmeni:
Anna Mantzaris
Müzik: George Harrison “Isn’t It a Pity”

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter