“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Yeni Furya: GetContact

Instagram’da hikayesinde isim listesi paylaşanları görüp “Bu nedir?” diye mi düşünüyorsunuz?

Cevap: GetContact

1-2 gün süreceğini düşündüğüm bu furyanın kaynağı GetContact’ın asıl amacı numaraları engellemek için filtre koymak. Ama herkesin kullandığı fonksiyonu tabii ki bu değil. Uygulama, insanların sizi rehbere nasıl kaydettiğini öğrenmenizi sağlıyor! Kimileri için üzücü, kimileri için şaşırtıcı, kimileri için komik sonuçlar veren bu uygulamanın oldukça ilgi uyandırdığı kesin.

Nasıl kullanılıyor?

GetContact uygulamasını telefonunuza indiriyor ve rehberinizi buraya yüklüyorsunuz. Keşfet bölümüne giriyorsunuz ve insanların sizi nasıl kaydettiğini görüyorsunuz. Burada karşı tarafın da uygulamayı indirmiş olması önemli. Yoksa nasıl kaydettiği gözükmüyor.

getcontact-elmaaltshift-2

Peki Gizlilik?

Hem kendi bilgilerinizi hem de rehberinizi yüklediğiniz için veri gizliliği açısından çok fazla tartışılıyor. Sadece merak duygusundan dolayı indirdiğiniz bu uygulamaya tüm bilgileri kendi ellerinizle yüklüyorsunuz. Güvenlik açısından büyük bir tehdit teşkil ettiği söyleniyor ve tavsiye edilmiyor. Ama bu duruma karşı da “Zaten bu bilgilerimiz internet ortamında çoktan yayılmış durumda.”, “Gizlilik diye bir şey zaten kalmadı ki!” diye tepki verenler ve kullanmaya devam edenler de yok değil.

Siz hangi taraftasınız? Uygulamayı kullananlardan mı; yoksa, bu riski asla almak istemeyenlerden mi?

Ben Kreatif Maymun.