“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Volkswagen Trucks’tan Ekrana Göre Değişen Film

Volkswagen’ın ‘uyarlanabilir’ filminde hikayeyi değiştirmek için telefonunuzu çevirmeniz yeterli!

Videoyu izleyenler telefonlarını dik veya yatay tutmalarına göre iki farklı versiyon görebiliyorlar. Mobil ekrana daha alışkın olan Y kuşağı videosunu yatayda izlemeyi tercih ederken diğer pek çok kişi telefonlarında bile daha geleneksel olan dikey film formatını kullanıyor.

Brezilyalı ajans AlmapBBDO bu içgörüyü kullanarak müşterisi olan Volkswagen Trucks için zekice bir reklam oluşturdu. Markanın, tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel yapım felsefesiyle uyumlu olan filmin hangi formatta görüntülendiğine göre hikayenin konusu değişiyor.

vw-trucks-elmaaltshift-1

Dikeyde başka bir hikaye devam ederken telefonu yataya çevirdiğinizde otomatik olarak uyum sağlayan başka bir hikayeye geçiyorsunuz. Dikey hikayede ana karakter George ince ve uzun boylu, tek kişilik uzun bir yatakta yatıyor. Yatay hikayede ise George kısa ve bodur, çift kişilik yatakta yatıyor. Tek bir hikaye üzerinde bu tip değişiklikler sayesinde istediğiniz yerde telefonu çevirdiğinizde konu bölünmeden sadece farklılaşarak devam ediyor.

vw-trucks-elmaaltshift-2

Bu fikri başarılı hale getirmek için film 1:1 boyutlarında en önemli objeler ekranın ortasında olacak şekilde kare çekilmiş. Böylece sahneler telefonun hareketiyle oluşan yatay ve dikey formatlara görseli bastırılmış veya uzatılmış halde görünüyor.

İki hikayenin de sonunda George tam istediğini buluyor; yani kendi isteklerine uygun özel yapım kamyon. Telefonunuzdan custommadefilm.com adresini ziyaret edip filmi izleyebilirsiniz.