“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK ALIŞVERİŞ GÜNÜ ALIBABA’DAN: SINGLES DAY

Alibaba’nın hazırladığı online alışveriş festivali, Black Friday ve Cyber Monday gibi tüm büyük alışveriş festivallerini geride bırakacak gibi görünüyor. “Singles Day” her yıl 11 Kasım’da, ilişki içinde olmayan insanlar için resmi olmayan bir tatil kutlaması gibi başlıyor. 11 Kasım 2009 yılında Alibaba bu günü dev indirimler yaptığı bir gün haline getiriyor.

Bu sene sadece ilk saat içinde Singles Day satışları 5.2 milyar dolara ulaştı. 8 saat içinde 9 milyar dolar yaparak geçen sene kayıtlara geçen 14.3 milyar doları geride bırakacağı ön görülüyor. Bu da Black Friday ve Cyber Monday birleşiminden bile daha fazla bir sayı.

A video posted by Sherisse Pham (@sherissepham) on

Yüzlerde uluslararası markanın olduğu multimilyon dolar organizasyonda 10o milyon müşteri satın almak için rekabet ediyor.

Organizasyonun başladığı gece 3 saat boyunca çeşitli şovlar yapıldı ve ünlüler de bu şovlarda boy gösterdi. David ve Victoria Beckham viski ve güneş gözlüğü satarak olayları başlattı. 20 dakika sonra Mandopop grubu “nasıl satın alacağını sana öğreteceğim” isimli bir şarkı söyledi. NBA yıldızı Kobe Bryant da o gece şov yapanlar arasındaydı.

A photo posted by Sherisse Pham (@sherissepham) on

Alibaba CEO’su Jack Ma bile, Scarlett Johansson ile kart şovu yaparak sahne aldı. Ma, CNN’e yaptığı konuşmada Singles Day 10. yılını kutlamak için 2019 yılında New York veya Paris’te olmaları gerektiğini söyledi. Bugünü uluslararası değer haline getirmek istediğini açıklayan Jack Ma, 15 yıl içinde Amerika’da kutlanılan bir gün olmasını hedeflediklerini belirtti.

Bu yıl ilk birkaç saat alışverişin %80’i mobil telefonlardan gerçekleşti. Firma VR ve sanal gerçeklik oyunları sayesinde müşterileri “satın al” butonuna adeta kitledi. Singles Day öncesindeki haftalarda Alibaba sanal gerçeklik cardboard setlerini 15 cent civarı bir fiyata satmıştı. Çıkarttıkları oyunda müşteriler sanal gerçeklik ile Alibaba’nın maskotu olan kediyi hem online hem offline arayarak indirimler ve kuponlar kazanabildiler.

Chinese consumerism at peak frenzy. 52 seconds into Singles Day, #alibaba raked in more than ¥1 billion in sales. #doube11 #singlesday #cnn #reporterlife #shenzhen #china

A video posted by Sherisse Pham (@sherissepham) on

Çin yetkilileri bu sene Alibaba ve diğer e-ticaret sitelerini sahte ürün satmaya karşı uyardı. Ma, firmasının sahte ürün satan ve alan kişileri takip ettiğini ve bunları polise bildirerek 500’den fazla insanın yakalanmasına neden olduklarını söyledi. Amerika ticaret temsilcileri ise Alibaba’nın sahte ürün satarak isminin ülkenin kötü pazarlar listesine girmesini istediklerini söylemişlerdi. Bu bile Adidas ve GAP’in yanısıra Burberry, Apple ve Victoria’s Secret gibi büyük markaların Singles Day organizasyonuna katılmalarına engel olmadı.

via