“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

GHOST IN THE SHELL’İN GÖRSEL DÜNYASI

Film ve dizilerde izlediğimiz teknolojinin çığır açmış boyutlarına tanık olduğumuz senaryolar hakkında ne düşünüyorsunuz? Size de yakın geleceğin fragmanı gibi gelmiyor mu bu senaryolar?

Black Mirror’ın teknolojinin olabilitesi yüksek ihtimalleriyle dolu olduğu bölümler, bizi gelecekte nelerin beklediğine dair düşüncelere sürüklemişti.

Şimdi de merakla beklenen Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet) filmi hem senaryosu hem yapım süreci hem de yakın geleceğin gerçekliğine göz kırpmasıyla pek çok sinema severi derinden etkiledi diyebiliriz. Kabuktaki Hayalet, Rupert Sanders tarafından yönetildi ve senaryosu aynı isimli Japon mangasından uyarlandı.

Filmin animasyon testlerinden sonra tamamlanan görsel efektleri konsept tasarımcısı Ash Thorp imzalı.

Ash, bir gün filmin yönetmeni Rupert Sanders ile filmin kreatif dünyası üzerine tartışmak için bir araya geliyor. Rupert, filme konu edilen şehir olan Japonya’yı “solograms” ismini verdiği neon ışıklarıyla boyamak istediğini söylüyor. Yani bir nevi gerçekten daha gerçek görünen hologramlarla.

ghost in the shell-elmaaltshift-2

ghost in the shell-elmaaltshift-1

Ash bu fikri çok seviyor ve hemen Chris Bjerre ile beraber animasyon denemeleri üzerine çalışıyor. Çalışılan konseptler post prodüksiyona sokuluyor ve Rupert’ın şehri neon ışıklarla boyaması için geniş bir arşiv yaratılıyor.

ghost in the shell-elmaaltshift-4

Rupert’ın vizyonuyla uyuşacak bir görünüm ve stil hazırlamayı hedefleyen Ash, fiziksel yapıları sologram’larla, neon ışıklarla ve hologramlarla birleştirerek şehre hayat katmak için çok katmanlı bir cephe boyamayı hedeflemiş.

ghost in the shell-elmaaltshift-3

Ash, filmin güçlü karakterlerinden olan Pilou Asbæk’in hayat verdiği Batou’nun kullandığı aracı ve Scarlett Johansson’ın mükemmel oyunculuğu ile canlanan Binbaşı’nın kullandığı bisikleti çocukluk döneminde hayranlık duyduğu ikonik arabalardan ilham alarak tasarladığının altını çiziyor.

ghost in the shell-elmaaltshift-5

ghost in the shell-elmaaltshift-6

Filmin görkemini yansıtan posterler üzerinde de oldukça çalışıldı ve birkaç poster sunumu yapıldıktan sonra nihai posterler seçilebildi.

ghost in the shell-elmaaltshift-7

ghost in the shell-elmaaltshift-8

Kabuktaki Hayalet’in her bir detayında olduğu gibi logosu ve kimliği için de titiz bir çalışma sergilendi. Ash, filmin geçmişine saygı göstererek, yeni bir görünüm olduğunu da hissettirebilmek adına filmin posterlerinde göreceğiniz logoyu tasarladı.

ghost in the shell-elmaaltshift-9

ghost in the shell-elmaaltshift-10