“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İllüstratör Sadi Tekin’den Pasaport Projesi

New York’ta yaşayan illustratör Sadi Tekin, Aralık ayında geldiği İzmir’de, evdeki eski kutuları karıştırırken yıllar evvel aldığı ilk pasaportu bulur. 91 yılında alınmış bu pasaport çoktan iptal olmuştur ve bomboş sayfalarıyla bir eskiz defteri gibi Sadi Tekin’e göz kırpmaktadır.

Pasaportun dokulu sayfalarına önce deneme amaçlı bir çizim yapar ve mürekkeple iyi anlaştıklarını görüp çizmeye devam eder. Bir kaç ay içinde 24 sayfa farklı teknikler denediği 24 illustrasyon ile dolmuştur bile; beyaz mürekkep, kurşun kalem, marker, rapido, kuru boya gibi.

Bu karşılaşmanın ilginç bir de hikayesi vardır; 91 yılında Sadi Tekin’in annesi, iki kardeşi alarak, o yıllarda Amerika’da yaşamakta olan anneannelerinin yanına gitmeye karar verir. On hazırlıklar yapılır, pasaportlar çıkarılır vs fakat Amerikan Konsolosluğu “siz giderseniz dönmezsiniz” diyerek vize başvurularını reddeder. Planlar bozulmuştur, çok üzülünür ama hayat devam etmektedir. Bir kaç sene sonra da tarihi geçen pasaport, tozlu raflar ve çekmeceler arasında sürüklenir ve unutulur.

Ta ki, bu ilk göçme hayalinden 20 yıl sonra bu sefer tek başına göçtüğü Amerika’dan yıllar sonra gelip o kutuların arasında tekrar kendisiyle karşılaşana kadar.

Şimdi bu eski dost, bambaşka bir formatta, Sadi Tekin’in üzerinde çalıştığı kişisel sergisinin en önemli parçalarından biri olmak üzere sırasını beklemekte.

Bu pasaportun 24 illustrasyonlu sayfasından oluşan 24 edisyon 50×70 posterlerinden, her birinin üzerine farklı bir de çizim yapılmış, tarihli ve imzalı olarak edinebilirsiniz.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter