“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Japon Bilim Adamları Acı Hissedebilen “Blade Runner” Robotu Geliştirdiler

Japonya Osaka Üniversitesi’nden bir bilim insanı ekibi, “acı hisseden” bir robot geliştirdi.

Robot, yapay zekaya empati öğretmek amacıyla tasarlandı. Duygulanım oluşturmak için araştırmacılar 116 farklı yüz noktası belirlediler ve farklı ifadeler oluşturmak için gerekli mekanizmaları analiz ettiler. Aynı zamanda japonya robotik topluluğunun başkanı olan araştırmacı profesör Minoru Asada, sonuç olarak makinelerin empati ve ahlak hissetme yeteneğine sahip olabileceğini umuyor.

Aynı zamanda Japonya’nın robotik topluluğunun başkanı olan araştırmacı Profesör Minoru asada şunları söyledi: “Japonya’da tüm cansız nesnelerin bir ruha sahip olduğuna inanıyoruz, bu yüzden metal bir robot bu açıdan bir insandan farklı değil – arasında daha az bir fark var.”

Asada ve ekibi, ağrı sensörlerini makinelere kodlayarak insanların acı çekmesine ve empati geliştirmelerine yardımcı olacağını umuyor, böylece daha şefkatli yoldaşlar olarak hareket edebiliyorlar. Kendisi ve ekibi, yalnız yaşayan yaşlılara “fiziksel ve duygusal yardım” sunabilecekleri için bu robotların çok yararlı olabileceğini düşünüyor.

Asada ve ekibinin dikkat çeken açıklaması da şu oldu: “Tabii ki bir gün biz insanlar, insanlardan ayırt edilmesi zor robotlar yaratacağız.”

Haber: İzel Kahraman